Narządy rozrodcze ryb rosną w warunkach podwyższonego poziomu CO2 w wodzie

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy z University of Adelaide w Australii odkryli, że zakwaszenie oceanów w przyszłości może zwiększyć zdolność reprodukcyjną niektórych gatunków ryb poprzez powiększenie ich genitaliów.

 

Naukowcy są przekonani, że spodziewany wzrost poziomu CO2 w oceanie do końca tego wieku przyniesie nie tylko negatywne konsekwencje, ale także pozwoli niektórym rybom wykorzystać zmiany i wyprodukować więcej plemników i jaj. Ponadto ryby będą uważnie obserwować potomstwo, co zwiększy jego szanse na przeżycie.

 

„Ogrzewający się ocean pochłania do 1/3 emisji CO2 z atmosfery, co prowadzi do zakwaszenia wody” - mówi profesor Ivan Nagelkerken z Instytutu Środowiska i Laboratorium Ekologii Morza Południowego. „Proces ten negatywnie wpływa na zachowanie i fizjologię wielu mieszkańców oceanów, ale gonady niektórych gatunków ryb w takich warunkach powiększają się, co prowadzi do wzrostu produkcji ikry i nasienia oraz wzrostu liczby potomstwa.

 

Naukowcy porównali ekosystemy ze zwiększonymi poziomami CO2, który spodziewany jest pod koniec wieku (takie, jakie występują obecnie na obszarach podwodnych wulkanów) oraz ekosystemy z normalnym poziomem dwutlenku węgla. Okazało się, że zakwaszenie nie miało negatywnych skutków dla trzech triplefin.

 

W takich warunkach samce zaczęły spożywać więcej pokarmu i wykazywały bardziej aktywne zachowania łowieckie. Ofiary stawały się większe, ponieważ wraz ze wzrostem poziomu CO2 rośnie biomasa glonów. Z drugiej strony samice jadły mniej, zmniejszając poziom swojej aktywności w celu oszczędzania energii, którą wolały przeznaczyć na „powiększanie” jajników. Co najciekawsze, w warunkach podwyższonego poziomu dwutlenku węgla w wodzie samce trójpłetwowe zaczęły również opiekować się potomstwem, co zwiększyło poziom ochrony narybku, a tym samym ich szanse na przeżycie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj