Na wyspie Kangaroo po raz pierwszy od zeszłorocznych pożarów znaleziono małego oposa

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy obawiali się, że klęska żywiołowa zniszczyła siedlisko kuskusów i spowodowała ich całkowite wyginięcie. Odkrycie maleńkiego zwierzęcia na wyspie Kangaroo (Wyspa Kangura) u wybrzeży Australii daje nadzieję na odbudowę populacji.

 

 

Kuskus tasmański jest uważany za jednego z najmniejszych oposów na świecie, a ekolodzy wierzyli, że straszne pożary, które nawiedziły Australię zeszłego lata, całkowicie zniszczyły ich siedliska na wyspie Kangaroo, kwestionując przetrwanie populacji. W grudniu 2019 - styczniu 2020 pożary pochłonęły prawie połowę z 440,5 hektarów wyspy. Dopiero teraz, rok później, działaczom ochrony przyrody z organizacji Land for Wildlife udało się znaleźć zachodzie małej wyspy kuskusa tasmańśkiego.

 

„To pierwszy udokumentowany dowód na to, że oposy były w stanie przetrwać katastrofę” - powiedział radośnie ekolog Pat Hodgens. „Pożary zniszczyły około 88% ich siedlisk i nie możemy sobie nawet wyobrazić, jak wpłynie to na populację”.

 

Mały kuskus tasmański, ważący mniej niż 10 gramów, znajduje się na wyspach Tasmania i Kangaroo, a czasami w Australii kontynentalnej. Biorąc pod uwagę wielkość zwierzęcia i ograniczone środowisko, pozostaje gatunkiem słabo zbadanym. Aby zachować populację na Wyspie Kangaroo, trzeba będzie podjąć wiele wysiłków, ponieważ po utracie swojego naturalnego środowiska te maleńkie stworzenia pozostały bardzo wrażliwe na drapieżniki, w szczególności na bezpańskie koty, które dziś stanowią główne zagrożenie dla kuskusów.

 

W trakcie badania różnych ekosystemów Wyspy Kangaroo specjaliści odkryli również młode małe jamraje, szczury krzewiaste, oposy ogoniaste, rzadkie kangury Eugenii i bardziej pospolity kuskus o cienkich ogonach. Hodgens powiedział, że przywrócenie lokalnej fauny po pożarach zajmie lata, jeśli nie dziesięciolecia.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)Skomentuj