Na wyspie Borneo złapano ptaka, którego ostatnio widziano 180 lat temu

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

W latach czterdziestych XIX wieku podczas wyprawy do Indii Wschodnich złapano tajemniczego ptaka, którego biolog Charles Lucien Bonaparte, bratanek cesarza Napoleona, nazwał mysią tymelią czarnobrązową (Malacocincla perspicillata). Od tego czasu ptak nigdy nie był widziany na wolności, a jedynym dowodem na jego istnienie było wypchane zwierzę z jasnożółtym szklanym okiem.

 

 

 

Jednak w październiku ubiegłego roku dwóm mieszkańcom wyspy Borneo udało się złapać nieznanego ptaka w prowincji Południowy Kalimantan. Sfotografowali ją i wypuścili, po czym przesłali zdjęcia obserwatorom ptaków. Lokalni eksperci zidentyfikowali gatunek ptaka, zwracając uwagę na jego dobrze rozwinięty dziób, czekoladowy kolor i charakterystyczne czarne paski na oczach. Nawiasem mówiąc, same oczy okazały się kasztanowe, a nie żółte, jak u wypchanego osobnika.

 

Wątpliwości co do istnienia grasicy czarnobrązowej potęgowało niejasność co do tego, kiedy i gdzie znaleziono pierwszy okaz. Wielu ornitologów uważało, że niemiecki przyrodnik Karl Schwaner odkrył go na wyspie Jawa, ale w 1895 roku szwajcarski ornitolog Johann Buttikofer dowiedział się, że w czasie pierwszego złapania ptaka Schwaner przebywał na Borneo.

 

„Obecne znalezisko potwierdza fakt, że ptak występuje endemicznie na południowo - wschodnim Borneo i kończy się stuletni spór” - komentuje Panji Gusti Akbar, rzecznik indonezyjskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

 

W sumie na terytorium archipelagu indonezyjskiego żyje ponad 1700 gatunków ptaków, ale wiele z niedostępnych wysp nadal pozostaje niezbadanych. Tylko w zeszłym roku odkryto tu pięć nowych gatunków i taką samą liczbę podgatunków ptaków śpiewających.

 

„To niesamowite uczucie uświadomić sobie, że ostatnim razem, gdy tymelia czarnobrązowa była widziana na wolności, Darwin's Origin of Species nie została jeszcze opublikowana, a wymarły już wędrowny ptak był jednym z najpospolitszych stworzeń na naszej planecie” - mówi Dean Lee Young, współautor badań i przedstawiciel BirdLife International. „Kto wie, jakie inne tajemnice skrywają lasy deszczowe Borneo?"

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj