Na ranczu założyciela CNN znaleziono szczątki nieznanego wcześniej gatunku dinozaurów

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Skamielina, znaleziona 20 lat temu na ranczu założyciela CNN Teda Turnera w Nowym Meksyku, okazała się szczątkami nieznanego wcześniej gatunku rogatego dinozaura - ceratopsida.

 

 

Odkryty dinozaur Sierraceratops turneri żył na terenie dzisiejszego Nowego Meksyku 72 miliony lat temu. Szczątki obejmowały czaszkę i szkielet przedmiotowego osobnika. Wcześniej uważano, że należą do torozaura, ale niedawna ponowna analiza wykazała, że tak nie jest.

 

Kluczowe różnice między Sierraceratops turneri a innymi rogatymi odpowiednikami to krótkie, ale masywne rogi przednie, a także anatomiczna budowa kołnierza. Nowy gatunek miał ogromną czaszkę o długości około półtora metra, a sam osiągnął długość prawie 4,5 metra. Podobnie jak inne ceratopsydy, gatunki otwarte zjadały rośliny. W tamtych odległych czasach natura Ameryki radykalnie różniła się od obecnej. Krajobraz składał się z dużych i wysokich lasów, a poziom morza był o sto metrów wyższy.

 

Sierraceratops turneri jest bliskim krewnym i rywalem Triceratopsa. Te i inne rogate dinozaury żyły w późnej kredzie w Ameryce Północnej. Często padały ofiarą tyranozaurów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj