Na dnie oceanu znaleziono zarodek żywego rekina

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Jak wygląda zarodek rekina? Wyprawa amerykańskiej National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) do wybrzeży Puerto Rico przyniosła nieoczekiwane rezultaty. 15 listopada br. Deep Discoverer, głębinowe zatopienie, zanurzył się w Cieśninie Mona, która łączy Ocean Atlantycki z Morzem Karaibskim. Urządzenie było kontrolowane zdalnie z statku badawczego Okeanos Explorer.

 

 

Na głębokości 250 - 366 metrów w kadr popadło dwanaście gatunków ryb, wiele koralowców i gąbek. Bardzo ciekawym odkryciem był zarodek rekina w przezroczystym kokonie zwanym torebką syreny (wiele rodzajów rekinów i płaszczek składa jaja w takich kapsułkach kolagenu).

 

Naukowcy wyjaśniają, że na filmie uwieczniono przedstawiciela rekinów kocich (łac. Scyliorhinidae), czyli dużej rodziny o co najmniej o piętnastu rodzajach i ponad stu gatunkach. Ich długość waha się od 21 cm do 1,7 m. Występuje w umiarkowanych i tropikalnych morzach na całym świecie, a żywią się bezkręgowcami i małymi rybami. Niektóre gatunki hodują jaja, ale większość składa je w twardej skorupce, która łączy się z algami, gałązką koralowca (jak w tym przypadku) lub z dnem.

 

Płód karmi się z worka owodniowego i wchłania tlen zawarty w wodzie przez pęknięcia w kapsułce. W pełni uformowany rekin „włazuje" przez otwór kapsuły i natychmiast gotowy jest do samodzielnego życia. Według naukowców, zarodek, który znaleziono przypadkiem, ma nie więcej niż pięć miesięcy. Rozwój w jajku, w zależności od rodzaju rekina, trwa nawet rok.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)Skomentuj