Muchy przenoszą o wiele więcej drobnoustrojów niż dotąd sądzono

Kategorie: 

youtube.com

Amerykańscy entomolodzy odkryli, że muchy domowe i mięsne są nosicielami znacznie większej liczby patogenów niż wcześniej sądzono. Tolerują ponad 600 różnych gatunków bakterii, o czym świadczy analiza DNA. Wiele z tych bakterii jest przyczyną chorób ludzi, w tym zapalenia płuc, infekcji jelitowych i zatrucia krwi. Jak pokazują eksperymenty, muchy przenoszą bakterie, żyjące na ich łapach i skrzydłach. Dosłownie każdy krok, jaki wykonuje mucha, prowadzi do rozprzestrzeniania się żywych bakterii.

 



„Ludzie wcześniej sądzili, że muchy są nosicielami chorobotwórczych bakterii, ale nikt nie podejrzewał zasięgu tego zjawiska" - powiedział jeden z autorów badania, profesor Donald Bryant z University of Pennsylvania.



Naukowcy wykorzystali metodę analizy DNA do zbadania drobnoustrojów znajdujących się na ciele muchy domowej (Musca domestica) i plujki pospolitej (Chrysomya megacephala). Mucha domowa, która żyje na całym świecie, była nosicielem 351 gatunków bakterii. Plujka, żyjąca w ciepłych krajach, dystrybuuje 316 gatunków bakterii. Większość tych mikroorganizmów jest „transportowana” przez oba gatunki much.



Badacze, którzy opublikowali wyniki w czasopiśmie Scientific Reports, zauważają, że służby zdrowia na całym świecie mogą lekceważyć rolę much w rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych.



„Uważamy, że zidentyfikowano mechanizm rozprzestrzeniania się patogenów, do które służby zdrowia na świecie nie przywiązywały wagi. Muchy przyczyniają się do szybkiego przenoszenia patogenów podczas epidemii" - mówi profesor Bryant. „Następnym razem na pikniku, zastanów się dobrze, czy warto zjeść sałatkę, na której usiadła mucha" - zauważa.



Naukowcy są jednak przekonani, że muchy mogą również odgrywać użyteczną rolę - są systemem wczesnego ostrzegania wystąpieniu infekcji, przypominającym drony zbierające informacje na temat bakterii patogennych.



„Muchy trudno utrzymać w jednym miejscu, ale można byłoby je wykorzystać, jako kolektory biomateriału” - mówi dyrektor naukowy Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze Stefana Schuster.



Muchy pokojowe są znane ze swojej pogardy dla higieny - jedzą gnijące pokarmy, padlinę i kał. Uważa się, że są nosicielem wielu chorób człowieka, zwierząt i roślin. Plujki często żerują w ciałach martwych zwierząt. Są powszechne na obszarach miejskich i często znajdują się na terenie rzeźni, zakładów przetwórstwa mięsnego i wysypisk odpadów spożywczych.


Źródło:
http://www.bbc.com/russian/news-42125626
https://rus.postimees.ee/4323701/muhi-raznosyat-gorazdo-bolshe-mikrobov-chem-dumali-do-sih...
 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen



Skomentuj