Mrówki ewoluowały przez ponad 150 milionów lat

Kategorie: 

youtube.com
Mrówki ewoluowały przez ponad 150 milionów lat. Do takich wniosków doszli specjaliści z Instytutu Nauki i Technologii w Wirginii.

 
 
 
Według naukowców, w ciągu ostatnich 60 milionów lat mrówki były w stanie wspiąć się do łańcucha pokarmowego ze względu na wielkość populacji. Teraz są one nie tylko pokarmem dla większych zwierząt, ale również podgatunkiem drapieżnych owadów, które żywią się innymi organizmami.
 
 
Specjaliści z Instytutu Nauki i Technologii w Wirginii zauważyli, że większość współczesnych gatunków mrówek pojawiła się stosunkowo niedawno. Około dwóch milionów lat temu te owady po prostu nie radziły sobie, ale tworząc duże kolonie nie pozwoliły się obrażać innym mieszkańcom fauny.
 
 
Naukowcy tłumaczą, że populacja mrówek i ich rozmieszczenie nie zmieniły się od ostatniego zlodowacenia na wszystkich kontynentach Ziemi. Nawet w temperaturach poniżej zera stworzenia te mogą przeżyć i mieć potomstwo. Obecnie temperatura powietrza w pomieszczeniu jest kluczowym czynnikiem dla tworzenia społeczności mrówek. Zatem większość owadów ciepłolubnych stara się żyć razem. Ponadto, mrówki odgrywają ważną rolę w tworzeniu gleby. To dzięki ich produktom metabolicznym pojawia się wiele ważnych materiałów i osady.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj