Maszyny - roboty ochraniają rzadkie żółwie pustynne przed atakami kruków

Kategorie: 

youtube.com

Biolodzy z Hardshell Labs stworzyli zdalnie sterowane pojazdy, aby chronić młode żółwie kalifornijskie przed atakami kruków. Urządzenia Guardian Angel odstraszają ptaki, używając bezpiecznego lasera, podaje portal Apparat.cc.

 Objęte ochroną gady występują w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Pod koniec lat 80-ych XX wieku największa populacja w stanie Kalifornia została zredukowana do 350 sztuk. W 1996 roku uznano te żółwie za gatunek zagrożony wyginięciem. Jednym z zagrożeń dla przetrwania populacji są kruki, które atakują niedojrzałe młode, rozbijając ich słabe skorupy.
„Przez 32 lat patrzyłem jak kruk niszczy mój ulubiony gatunek i nic nie mogłem z tym zrobić" - mówi biolog Tim Shields, twórca startupa Hardshell Labs.
Kruki to również chroniony gatunek i trzeba było opracować taki środek, który nie stanowiłby dla nich zagrożenia. Teraz nad każdym małym żółwiem czuwa, jak Anioł Stróż, niewielki robot. Maszyna może poruszać się w każdym terenie z tą samą prędkością co żółw, skutecznie odstraszając drapieżniki z pomocą wiązki laserowej o długości fali 532 nanometry.
Eksperyment ratowania żółwi przerodził się w ogromne przedsięwzięcie. Ostatnio twórcy z powodzeniem przetestowali prototyp zaawansowanego pojazdu terenowego z komorą, kontrolowaną przez Internet. Teraz Hardshell Labs opracowuje aplikację mobilną Raven Repel, które pozwoli ludziom kierować pojazdami i laserami za pośrednictwem Internetu. Wersja demonstracyjna programu jest już dostępna.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj