Łuskowce zawierające koronawirusy mogą być prawdopodobną przyczyną śmiertelnej pandemii na całym świecie

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Koronawirusy znalezione w niewielkiej grupie pangolin przemyconych do Chin wydają się być blisko spokrewnione z COVID-19, który spowodował obecną pandemię, zgodnie z najnowszymi badaniami Nachechera i BBC.

 

 

Stopień podobieństwa jest niewystarczający do ustalenia z pewnością, że zwierzęta te były przyczyną infekcji. Jednak wyniki badania pokazują, że łuskowce są nosicielami koronawirusów u zwierząt i że ich sprzedaż na rynkach dzikiej przyrody w Chinach powinna być surowo zabroniona. Ograniczy to przenoszenie infekcji na ludzi. Już wcześniej chińscy naukowcy sami doszli do tego wniosku.

 

Pomimo początkowych dowodów, że nietoperze mogłyby służyć jako „inkubator” wirusa Sars-CoV-2, nie jest jasne, jakie inne zwierzęta przyczyniły się do jego rozprzestrzenienia. Rynek zwierząt w Wuhan, gdzie odnotowano pierwszą epidemię w Chinach, został zamknięty. To nie pozwoliło nam ustalić, jakie zwierzę było przyczyną wirusa.

 

Jednym z potencjalnych nosicieli są łuskowce. Te ssaki są sprzedawane w Chinach i są wykorzystywane jako żywność, jak i w medycynie ludowej. Tommy Lam i współpracownicy z University of Hong Kong przeanalizowali próbki osiemnastu malezyjskich łuskowców przejętych przez chińskie służby celne w okresie od sierpnia 2017 r. do stycznia 2018 r.

 

Koronawirus bezpośrednio związany z Sars-CoV-2 został znaleziony u pięciu badanych zwierząt. Podobne wirusy znaleziono również u 3 z 12 skonfiskowanych zwierząt podczas innego wydarzenia w późniejszym terminie w 2018 r. Wyizolowane z nich patogeny były w 85 - 92% podobne do Sars-CoV-2. Badanie wskazuje, że łuskowce są obecnie jedynymi ssakami, z wyjątkiem nietoperzy zakażonych koronawirusem związanym z Sars-CoV-2. Jednak naukowcy nie znaleźli jeszcze dowodów na to, że łuskowce przekazały nowy koronawirus ludziom. Analiza pokazuje jednak, że zwierzęta te odgrywają ważną rolę w środowisku życia koronawirusów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj