Lata udomowienia doprowadziły do redukcji mózgu kotów

Kategorie: 

Źródło: tg

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Royal Society Open Science nasza miłość i udomowienie mogą nie być najlepszą opcją dla kotów. Badanie pokazuje, że lata udomowienia i opieki zaowocowały znacznie mniejszymi mózgami kotów.

 

 

Naukowcy zbadali rozmiary czaszek kotów domowych, a także dzikich kotów afrykańskich i europejskich. Ostatnie dwa to gatunki dzikich kotów, które są obecnie najbliższymi przodkami kotów domowych.

 

To, co odkryli naukowcy, jest niczym nadzwyczajnym. Rozmiar czaszki kotów domowych zmniejszył się w ciągu ostatnich 10 tys. lat, zwłaszcza w porównaniu z ich dzikimi przodkami. Ale czy rozmiar czaszki jest równy rozmiarowi mózgu? Zdaniem badaczy tak się wydaje.

 

„Oswojona selekcja podczas udomowienia zwierząt mogła spowodować zahamowanie migracji i proliferacji komórek grzebienia nerwowego, prowadząc do zmniejszenia pobudliwości i strachu” – napisali naukowcy w swoich badaniach.

 

„Jednak to tłumienie może również powodować skorelowane zmiany w morfologii, reakcji na stres i wielkości mózgu”.

 

Odkrycia nie są całkowicie nowe. Podobne badania przeprowadzono w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, ale miały one jedną istotną wadę, tj. porównywano tylko koty domowe z dzikimi kotami europejskimi.

 

Ostatnie badania genetyczne wykazały, że afrykańskie dzikie koty są najbliższymi żyjącymi przodkami współczesnych kotów domowych. Dlatego ważne było, aby naukowcy porównywali koty domowe zarówno z gatunkami europejskimi, jak i afrykańskimi.

 

Zespół ekspertów mógł śmiało stwierdzić, że stare badanie jest nadal aktualne. Oznacza to, że koty domowe mają czaszki o 25% mniejsze niż czaszki afrykańskich i europejskich dzikich kotów. I to zjawisko zostało odtworzone z innymi zwierzętami.

 

„Zmiany objętości czaszki są dobrze udokumentowane u różnych gatunków, w tym owiec, królików, psów i nie tylko” – podsumowali naukowcy.

 

Oczywiście mniejsza czaszka nie czyni kotów głupszymi. Zamiast tego należy przeprowadzić więcej badań, aby sprawdzić ich prawdziwą inteligencję. Ostatecznie badanie wyraźnie pokazuje, że udomowienie ma wpływ na koty i warto je zbadać.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj