Kurze anomalia - jajko wewnątrz jajka

Kategorie: 

youtube.com

Jaja kurze od dawna wpisane są w codzienną dietę człowieka. W układzie rozrodczym kur, podobnie jak u innych zwierząt, czasami występują odchylenia w okresie zarodkowym. Bardzo rzadko, ale zdarza się znaleźć jajo, które uformowało się w środku innego jaja.

 Inkubacja jaja wewnątrz drugiego to cud natury, a nie podstęp i do tego bardzo rzadkie zjawisko naturalne. Najważniejsze jest to, że jedno jajko, które nie jest jeszcze w pełni uformowane w mechanizmie reprodukcyjnym kury z powrotem trafia „na początek drogi”, a drugie tworzy się wokół niego. Proces ten ma swoją nazwę: przeciwdziałanie perystaltyce skurczu (counter-peristalsis contraction).

W normalnych okolicznościach, jajko to wynik owulacji kury, które przechodzi przez pięć etapów w jajowodzie (ścieżka pozyskania białka oraz elementów pomocniczych i wreszcie powłoki, która trzyma się razem i chroni zawartość przed wpływami zewnętrznymi). Czasami proces ten kończy się niepowodzeniem.

W końcu bardzo duże jajko z trudem przepychane jest przez kloakę. Zjawisko „jajka w jajku” nie należy mylić ze znacznie częściej występującą anomalią, tj. małego mini bonusu w postaci dwóch żółtek.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj