Kurza anomalia. Jajko we wnętrzu jajka

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Jaja kurze od dawna są włączane w codzienną dietę wielu ludzi, ale w układzie rozrodczym kur, podobnie jak u innych zwierząt, czasami występują nieprawidłowości na embrionalnym etapie rozwoju.

 

 

Warto więc zwrócić uwagę na jajko, które powstało w innym jajku! Inkubacja jednego jajka w drugim nie jest cudem natury ani sztuczką, ale po prostu bardzo rzadkim zjawiskiem naturalnym.

 

Termin techniczny brzmi dla tego zjawiska jak zmniejszenie skurczu przy perystaltyce. Najważniejsze jest to, że jedno jajko, które jeszcze nie uformowało się całkowicie w mechanizmie rozrodczym kur, cofa się, a drugie formuje się wokół niego.

 

W normalnych okolicznościach kura owuluje i uwalnia jajko, które przechodzi przez pięć odcinków jajowodu, porośnięte białkiem, elementami pomocniczymi i wreszcie skorupą, która utrzymuje wszystko razem i chroni zawartość przed wpływami zewnętrznymi.

 

Czasami anomalia występuje na pewnym etapie, a następnie jajko w połowie uformowane nie opuszcza kury, a nowe zaczyna się tworzyć bezpośrednio na nim. W końcu bardzo duże jajko z trudem przechodzi przez kloakę.

 

Zjawiska tego nie należy mylić z innym, znacznie częstszym, gdy tworzenie dwóch jaj zamiast jednego prowadzi do tego, że jajko ma dwa żółtka.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj