Koty nienawidzą człowieka z powodu klątwy egipskiej bogini

Kategorie: 

Źródło: tg

Archeolodzy odkopali grób starożytnego egipskiego kapłana na pustyni Sakkara i odkryli tunel z mumiami kotów. Pierwszy pracownik, który wszedł do tego tunelu, otrzymał klątwę, przez co wszystkie otaczające go koty zaczęły go omijać. Egipski robotnik, który wykopał starożytne grobowce, opowiedział dziwną historię o klątwie, która prześladuje go teraz w życiu. Ta historia została niedawno opowiedziana w filmie dokumentalnym Netflix The Secrets of the Tomb of Saqqar.

 

 

Ta klątwa jest związana z boginią Bastet, która w starożytnym Egipcie była uważana za patronkę kotów. Bastet została przedstawiona jako kobieta z głową kota. W Egipcie od dwóch lat prowadzone są wykopaliska archeologiczne przy grobie arcykapłana Wachtie, który był „boskim nadzorcą” za panującego około 4400 lat temu faraona Neferirkara.

 

Grób tego kapłana znajduje się na pustyni Sakkara w kompleksie świątynnym Bubasteum. Jak można się domyślić z nazwy, kompleks ten poświęcony jest bogini Bastet, a w języku arabskim jeszcze bardziej wymownie nazywa się to Abwab el-Kotat („Brama Kotów”).

 

Grób kapłana jest wykuty w skale, a na jego ścianach zachowały się freski przedstawiające samego duchownego i członków jego rodziny. W grobowcu znaleziono również wiele rzeźb z rzekomym wizerunkiem tej samej osoby. Jednak podczas wykopalisk tego grobowca robotnicy znaleźli o wiele ciekawszy dla nauki obiekt - cały tunel wypełniony kocimi mumiami.

 

Jak wiecie, Egipcjanie bardzo szanowali koty. Temu, kto odważył się zabić kota domowego, groziła kara śmierci, a osobie, która niepokoiła mumie kotów, groziła równie surowa kara - przekleństwo bogini Bastet. Ta klątwa polegała na tym, że seria nieszczęść atakowała człowieka lub poważne choroby lub śmierć.

 

Wśród robotników, którzy kopali tunel dla mumii dla kotów, był mężczyzna o nazwisku Hamada Shehata Ahmed Mansour. Jako pierwszy zszedł do tego tunelu i jest pewien, że to na niego spadła klątwa Basteta.

 

„Mogę ci to powiedzieć. Odkąd zacząłem pracować przy nekropolii kotów, wszystkie koty na mój widok natychmiast uciekają. Bardzo się mnie boją!”

 

Mansour mówi, że wcześniej koty lgnęły do niego i szczęśliwie się przymilały, ale teraz wszystko zmieniło się dramatycznie.

 

„Kiedyś traktowały mnie jak zwykłe zwierzaki, ale teraz uciekają. Mówię im: macie do tego prawo. Właśnie wyciągnąłem waszych przodków z ziemi i umieściłem ich w archiwum muzealnym na przechowanie. Może boją się, że zrobię z nimi to samo” - tłumaczy Hamada Shehata Ahmed Mansour.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj