Koty mogą zarazić się COVID-19, nawet jeśli nie odczuwają żadnych objawów

Kategorie: 

Źródło: tg

Dwa ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Kansas State University wskazują na dwa ważne ustalenia związane z pandemią COVID-19. Koty domowe mogą być bezobjawowymi nosicielami SARS-CoV-2, a świnie prawdopodobnie nie będą znaczącymi nosicielami. SARS-CoV-2 to koronawirus, który powoduje COVID-19.

 

 

„Inne badania wykazały, że pacjenci z COVID-19 przenoszą wirusa na koty, w tym koty domowe, a nawet duże koty, takie jak lwy i tygrysy” - powiedział Jurgen A. Richt, profesor w College of Veterinary Medicine na Kansas State University.

 

Według J. A. Richta w samych Stanach Zjednoczonych żyje około 95 milionów kotów domowych i około 60 - 100 milionów zdziczałych kotów.

 

J. A. Richt jest głównym autorem dwóch ostatnich publikacji w Emerging Microbes & Infections: SARS-CoV-2 Infection, Disease, and Transmission in Cats oraz SARS-CoV-2 Suspension of Pig Cells and Home Pigs.

 

W kompleksowym badaniu przeprowadzonym przez Kansas State Biosafety Research Institute naukowcy zbadali podatność kotów domowych na infekcje i choroby oraz ich zdolność do przenoszenia wirusa.

 

Odkryto, że koty domowe mogą już nie wykazywać oczywistych objawów klinicznych SARS-CoV-2, ale nadal wydzielają wirusa przez jamę nosową, ustną i odbytniczą i mogą skutecznie przenosić go na inne koty w ciągu dwóch dni. Konieczne są dalsze badania, aby dowiedzieć się, czy koty domowe mogą przenosić wirusa na inne zwierzęta i ludzi.

 

„Ta skuteczna transmisja od kotów domowych podkreśla istotną potrzebę zbadania możliwego łańcucha przenoszenia wirusa z człowieka na kota i na człowieka” - powiedział J. A. Richt, który jest także dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Chorób Zoonotycznych Zwierząt.

 

W badaniu z udziałem świń naukowcy odkryli, że zwierzęta te nie były podatne na zakażenie SARS-CoV-2 i nie były zdolne do przenoszenia wirusa na zwierzęta kontaktowe.
„Świnie odgrywają ważną rolę w rolnictwie, dlatego ważne było określenie możliwej podatności świń na SARS-CoV-2” - tłumaczy naukowiec. „Wyniki naszych badań pokazują, że świnie prawdopodobnie nie będą znaczącymi nosicielami SARS-CoV-2”.

 

J. A. Richt i współpracownicy planują dalsze badania, aby zrozumieć możliwość przeniesienia SARS-CoV-2 między kotami i świniami. Planują również zbadać, czy koty stają się odporne na ponowne zakażenie SARS-CoV-2 po wyzdrowieniu z pierwotnej infekcji SARS-CoV-2.

 

„To badanie jest ważne dla oceny ryzyka, strategii ograniczania kwarantanny, kwestii dobrostanu zwierząt i rozwoju przedklinicznych modeli zwierzęcych do oceny przypadków COVID-19” - powiedział naukowiec.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj