Kot w podróży

Kategorie: 

Źródło: Internet

Kot generalnie podróżować nie lubi. Oczywiście, prawdopodobnie znajdzie się niejeden wyjątek, niemniej jednak kocia niechęć do podróżowania sprawia, że koty wakacjują zdecydowanie rzadziej niż psy. Prawda jest jednak taka, że coraz więcej kocich właścicieli nie chce na wakacje rozstawać się ze swoim pupilem, lub też planowany urlop jest wyjątkowo długi i zwyczajnie trudno znaleźć opiekę dla kota na daną ilość tygodni. W takich sytuacjach podróż z kotem staje się koniecznością, do której lepiej zawczasu się przygotować.

 

Jak przewozić kota?

Głównym kłopotem podczas podróży jest bezpieczeństwo kota w samochodzie. Musi on bowiem przewożony być w bezpiecznym transporterze. Dlaczego? Szelki i smycz nie będą chronić kota przed wybojami czy zakrętami drogi, dodatkowo kot biegający po samochodzie może być przyczyną wypadku. Natomiast przymocowany transporter dla kota do siedzenia, za pomocą pasów bezpieczeństwa, to optymalne rozwiązanie.

Przed podróżą

Podróż dla prawie każdego kota jest mocno stresogenna. Nowe dźwięki, zapachy, zamknięcie w transporterze. Wszystko to powoduje, że koty raczej podróży nie znoszą lekko. Celem ułatwienia im tej przeprawy, warto oswoić je z nadchodzącą zmianą. Przede wszystkim dobrze jest już na klika dni przed podróżą wstawić do domu otwarty transporter, aby kot mógł się z nim zapoznać. Można zachęcić kota smakołykiem, czy zabawką aby wszedł do środka. W takiej sytuacji pamiętać trzeba, by nie zamykać drzwi pozostawiając kotu możliwość swobodnego wyjścia z poznawanego transportera. 

Przed podróżą transporter można wyłożyć ręcznikiem lub kocykiem o zapachu, który będzie znany dla kota. Taka wyściółka umili zwierzakowi jazdę i w razie nieoczekiwanej przygody z pęcherzem ułatwi sprzątanie.

Kolejną sprawą, o której nie powinno się zapomnieć to wizyta u weterynarza i zaświadczenie, że kot posiada wszystkie wymagane szczepienia. Warto też pomyśleć o ochronie przeciwkleszczowej.

Aby poczuć się bezpiecznie dobrze też skorzystać z poradników, w których dowiemy się jakie są prawne wytyczne dla podróżnych z kotem, zwłaszcza, gdy planowane jest przekroczenie granicy.

W podróży

Jadąc z kotem samochodem, zwłaszcza jeżeli podróż będzie dłuższa pamiętać trzeba o zabraniu miski na wodę i karmę oraz ręczników papierowych. Zaplanować również trzeba przerw,y podczas których kot będzie mógł się napić.

Koty za podróżami nie przepadają. Jednak przyzwyczajone to dłuższych wypraw samochodem mogą znosić je wcale nieźle. Podróż z kotem zaplanujmy zawczasu, tak, by przebiegała możliwie spokojnie i gładko bo szalona i ekstremalna jazda z kotem nie jest najlepszym pomysłem.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj