Kościoły w Polsce stanowią schronienie dla rozmaitych gatunków ptaków

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Większość kościołów to sanktuaria wystawione na chwałę Boga, ale w Polsce zapewniają one bardziej ziemską korzyść. Przepiękne, stare budowle stanowią schronienie dla dziesiątek gatunków ptaków.

 


To właśnie odkryli biolodzy, którzy badali właściwości 101 kościołów, a także gospodarstwa w wioskach na południu Polski. Wcześniejsze badania wykazały, że gospodarstwa w Europie Wschodniej stanowią ostoję dla różnych gatunków ptaków, zapewniając schronienie dla wielu gatunków, które utraciły dostęp do naturalnych siedlisk.

 

Najnowsze badania dotyczą kościołów i funkcjonujących gospodarstw, jak również ich otoczenia. W świątyniach gnieździ się średnio 1,6 razy więcej gatunków niż w zagrodach rolnych.

 

W wysokich, starych kościołach z osobnymi dzwonnicami obserwujemy najwyższa różnorodność ptaków. Być może dlatego, że naśladują one pojedyncze, skaliste wzgórza, w które obfitują krajobrazy na południu kraju.

 

Ponadto ptaki od wieków włączają najstarsze kościoły do swoich siedlisk. Wreszcie, w większości badanych kościołów było mniej kotów, które są naturalnymi drapieżnikami, zagrażającymi pisklętom i dorosłym osobnikom.

 

Zabytkowe kościoły, których jest w Polsce około 10 tys., są więc ważnym miejscem utrzymania różnorodności ptaków. Autorzy badania sugerują nawet, że zasłużeni księża mogą zwiększyć wysiłki na rzecz ochrony tych stworzeń, zachowując struktury atrakcyjne dla ptaków, w tym zabytkowe schowki i dzwonnice.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj