Koronawirus wygląda jak choroba dotykająca wszystkie narządy

Kategorie: 

Źródło: tg

Lekarze w Rosji obecnie traktują COVID-19 nie jako infekcję dróg oddechowych, która atakuje tkankę płuc, ale raczej jako układowe zapalenie naczyń. Wynika to z faktu, że wirus atakuje śródbłonek naczyniowy we wszystkich narządach, ale przez płuca proces ten jest najłatwiejszy do rozpoznania.

 

 

Natalia Kostina, główna niezależna pulmonolog z regionu Woroneża, opowiedziała o tym RIA „Woroneż”. „Te zmiany, które widzimy w tkance płucnej, zwykle znajdują się wszędzie - w nerkach, wątrobie i na skórze. Dlatego to, co widzimy w tkance płucnej, nie jest zapaleniem płuc. To raczej objawy zapalenia nabłonka - zmiany naczyniowe, uszkodzenia ściany naczyniowej ”- powiedziała Kostina.

 

Według niej przebieg zakażenia koronawirusem nie kończy się po wypisie pacjenta. Niektóre osoby mogą chorować nawet od sześciu do ośmiu miesięcy. W tym przypadku faza ostra trwa średnio do czterech tygodni po wypisie, po czym mogą pojawić się powikłania. Następnie od czterech do dwunastu tygodni następuje faza podostra. Podczas tych dwóch etapów można zaobserwować zarówno regresję, jak i progresję objawów.

 

Trzy miesiące po pojawieniu się pierwszych objawów COVID-19 zaczyna się „czysty” postkowid, który we wszystkich swoich objawach był podobny do układowego zapalenia naczyń. Mogą mu towarzyszyć bardzo różne objawy, w tym neurologiczne i ze strony przewodu pokarmowego.

 

Jednocześnie pacjenci, którzy przeszli intensywną terapię w tym okresie, jednocześnie doświadczają zespołu poresuscytacyjnego. Wcześniej zachodni naukowcy odkryli związek między COVID-19 a uszkodzeniem naczyń krwionośnych mózgu w wyniku zapalenia.

 

Naukowcy przeanalizowali skany MRI mózgów zmarłych pacjentów z koronawirusem i zauważyli wiele drobnych uszkodzeń tkanki nerwowej na nich, które zwykle pojawiają się z powodu udaru lub zapalenia mózgu. Okazało się, że naczynia włosowate zapadły się z powodu dużej aktywności układu odpornościowego, uderzając nie tylko w wirusa, ale także w zdrowe naczynia krwionośne, w których powstały „dziury”, w które przedostały się skrzepy krwi i mikroglej.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen



Skomentuj