Kategorie:
Pogłoski, które wskazują, że kleszcze wybierają konkretną grupę krwi nosiciela, mogą być prawdziwe.
Zespół czeskich naukowców pod kierownictwem Aleny Zakovskiej z Uniwersytetu im. Masaryka w celu zbadania tej teorii przeprowadził eksperymenty na setkach kleszczy, żyjących w Europie. Naukowcy nakapali na szkiełko kilka kropel grup krwi A, B, AB i 0 i wypuścili pasożyty Ixodes ricinus, aby sprawdzić, jak się one zachowują.
Jak się okazało, najbardziej popularna była grupa A – wybrało ją 36% kleszczy. Grupę B wybrało 15% kleszczy. Można zatem założyć, że kleszcze namierzają swoje ofiary na podstawie krwi, a konkretna grupa może być jednym z czynników ryzyka.
Z uwagi na gorące lato w Europie, zwłaszcza w Europie Środkowej i Wschodniej, mamy plagę kleszczy. Największa zapadalność na kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę rejestrowane jest w Estonii.
Kleszcze są małymi pasożytniczymi zwierzętami, które ucztują na krwi ludzi i innych ssaków. Uważa się, że 17 procent kleszczy jest zakażonych bakterią, która może wywołać potencjalnie śmiertelną chorobę. Badania będą kontynuowane na świnkach morskich. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, dlaczego kleszcze wydają się preferować niektóre rodzaje krwi bardziej w stosunku do innych.
Z kolei psy, które są również podatne na kleszcze i mogą być zarażone chorobą odkleszczową, mają około 12 różnych rodzajów krwi. Warto zatem byłoby przeprowadzić badania, w których kleszcze wykazały preferencje dla grup psiej krwi.
Skomentuj