Kieł, znaleziony na dnie Pacyfiku, należał do mamuta kolumbijskiego

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy z University of Michigan i California zbadali kieł znaleziony na dnie Oceanu Spokojnego i odkryli, że należał on do samicy północnoamerykańskiego mamuta kolumbijskiego. Zwierzęta te wyginęły ponad 100 tysięcy lat temu.

 

 

Do odkrycia doszło przypadkowo w 2019 roku podczas zanurzania zdalnie sterowanego pojazdu w celu zbadania podwodnej góry. Wtedy naukowcom udało się wydobyć tylko część kła na powierzchnię, ale ostatnio udało im się wyciągnąć resztę skamieniałości.

 

Unikalne warunki, tj. wysokie ciśnienie i niska temperatura pod wodą, przyczyniły się do zachowania ciosu, dzięki czemu paleontolodzy mogli go szczegółowo przeanalizować. Dokładny wiek kła wciąż nie jest znany, ale jasne jest, że należał on do młodej samicy mamutów kolumbijskich. Teraz naukowcy zamierzają zbadać znalezisko za pomocą tomografii komputerowej, a także zsekwencjonować starożytne DNA. Pomoże to zrozumieć, jak prehistoryczne zwierzęta rozprzestrzeniały się w Ameryce Północnej.

 

Okazuje się, że mamuty kolumbijskie należały do największych tego rodzaju stworzeń. Najprawdopodobniej gatunek pojawił się po skrzyżowaniu mamutów włochatych i innych. Mamut kolumbijski używał swoich kłów do obrony i poszukiwania pożywienia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj