Kardiolodzy odkryli nowy objaw zaburzeń serca

Kategorie: 

Źródło: tg

Wysoki poziom wapnia w tętnicach wieńcowych jest oznaką zaburzeń strukturalnych serca, które mogą prowadzić do niewydolności serca, podało American Heart Association.

 

 

Według naukowców płytki wapniowe w naczyniach zawierają także tłuszcz i cholesterol, a nagromadzenie takich złogów może powodować miażdżycę i choroby układu sercowo-naczyniowego.

 

Naukowcy przeprowadzili badanie, w którym wzięło udział prawie 2,5 tys. ochotników. Za pomocą tomografii komputerowej ustalono wskaźnik wieńcowy u pacjentów, a po 15 i 25 latach ponownie go zmierzono.

 

Podczas eksperymentu zauważono, że wzrostowi wskaźnika wapniowego towarzyszy wzrost ciśnienia i poziomu cholesterolu. Ponadto wzrost poziomu wapnia był związany z obecnością cukrzycy. Tak więc monitorowanie zmian w indeksie wapniowym wieńcowym może ostrzegać o rozwoju nieprawidłowości strukturalnych.

 

„Wyniki te jeszcze bardziej podkreślają znaczenie ostrzegania i korygowania czynników ryzyka we wczesnej fazie dorosłości” - powiedział Salim Virani, rzecznik American Heart Association.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj