Kąpiel w morzu zwiększa podatność na infekcje

Kategorie: 

Źródło: tg

Amerykańscy naukowcy odkryli, że zanurzenie w wodzie morskiej radykalnie zmienia skład mikrobiomu skóry. Efekt utrzymuje się do jednego dnia i może poważnie osłabić układ odpornościowy.

 

 

Współczesne badania kwestionują korzyści płynące z kąpieli morskich. Zgodnie z ich wynikami, przebywanie w wodzie morskiej, nawet jeśli ta nie jest zanieczyszczona przez ludzi, zmienia skład mikrobiomu skóry. Zwiększa to podatność na różne infekcje od chorób żołądkowo-jelitowych po choroby układu oddechowego i ucha.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine przyjrzeli się mechanizmowi tego zjawiska. Według Science Daily członkowie zespołu wybrali dziewięciu ochotników, którzy nie używali kremu z filtrem przeciwsłonecznym, nie przyjmowali antybiotyków przez ostatnie sześć miesięcy i nie pływali w oceanie przez 12 godzin lub rzadko to robili. Od uczestników eksperymentu kilkakrotnie pobrano próbki mikrobiomu skóry. Po raz pierwszy wzięto je przed zanurzeniem w wodzie, a następnie po 10 minutach, 6 godzinach i 24 godzinach po kąpieli.

 

Przed zanurzeniem się w oceanie wszyscy ludzie mieli różne populacje mikroorganizmów skórnych. Jednak kąpiel radykalnie je zmieniła i sprawiła, że wyglądały podobnie. Na przykład u każdego uczestnika znaleziono bakterie z rodzaju Vibrio. Chociaż czynnik sprawczy cholery należy do tego rodzaju, większość jego członków nie jest niebezpieczna dla ludzi. Naukowcy obawiają się jednak, że bakterie te mają powinowactwo do ludzkiej skóry i utrzymują się przez kilka godzin.

 

Mikrobiomy skóry uczestników zaczęły wracać do pierwotnego stanu zaledwie sześć godzin po kąpieli. Jednak u niektórych ochotników bakterie oceaniczne pozostawały na skórze nawet po jednym dniu.

 

Naukowcy podkreślają, że mikrobiom skóry odgrywa ważną rolę w ochronie organizmu przed infekcjami. Kiedy „rodzime” bakterie są zmywane słoną wodą, a ich miejsce jest czasowo zajmowane przez najeźdźców z oceanu, zdolność organizmu do przeciwstawiania się patogennym bakteriom zmniejsza się.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj