Kanadyjczycy po raz pierwszy w historii powstrzymali nielegalny import pijawek na dużą skalę

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Władze w Kanadzie ukarały człowieka wysoką karą za przemyt do kraju prawie 5 tys. żywych pijawek w bagażu podręcznym.

 

 

Według wiadomości CBC, Ippolit Bodounov został złapany na lotnisku Pearson International w Toronto, kiedy próbował przemycić 4788 dzikich żywych pijawek do Kanady w dużej torbie na zakupy wielokrotnego użytku. Według Environment and Climate Change Kanada (ECCC) przemytnik przyleciał z Rosji.

 

Gerry Brunet, kierownik operacyjny dyrekcji ECCC ds. Ochrony przyrody, wyjaśnił, że przemytnik pijawek został zatrzymany po wykryciu pijawek przez psy tropiące, które pracują w szeregach straży granicznej.

 

Pijawki były przetrzymywane w dziesięciu workach z wodą. Pakunki były zakryte szmatą  i przetrzymywano je w większej torbie na zakupy. ECCC jest bardziej regularnie zaangażowane w zatrzymywanie przemycanych zwierząt, tj. żółwie i węże. Jest to pierwszy taki incydent z udziałem pijawek w historii kontrabandy.

 

Większość pijawek wysłano do Royal Ontario Museum w Toronto, gdzie zidentyfikowano je jako „hirudo verbana”, czyli gatunek zagrożony wyginięciem. Oddzielna partia pijawek, 240 sztuk, została wysłana do Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, gdzie sekwencjonowanie DNA ich zawartości w żołądku wykazało, że zostały złapane na wolności.

 

Sebastian Kvist, kurator zoologii bezkręgowców w muzeum w Toronto, wyjaśnił, że pijawki były używane w medycynie europejskiej od średniowiecza. Kvist dodał, że dzisiaj jedynymi udowodnionymi korzyściami zdrowotnymi, wynikającymi z obcowania z tymi stworzeniami,  jest stymulowanie przepływu krwi, a w niektórych przypadkach eliminacja ryzyka udarów. Według Kvista pijawki lecznicze mogą kosztować od 8 do 20 dolarów za sztukę w dolarach kanadyjskich (od 6 do 14 dolarów w USA).

 

Praktycy medycyny alternatywnej twierdzą również, że zwierzęta mogą leczyć stany tak różne, jak zapalenie stawów i łysienie typu męskiego. Nie ma jednak dowodów na to, że bezkręgowce ssące krew mogą leczyć te schorzenia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj