Kalifornijskie lwy morskie - tajemnicza śmierć związana z toksycznymi syntetycznymi chemikaliami

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Od dziesięcioleci lwy morskie żyjące u wybrzeży Kalifornii umierają na raka, ale dopiero teraz wydaje się, że naukowcy odkryli, co powoduje tę niebezpieczną chorobę, tj. toksyczne chemikalia uwalniane przez odpady przemysłowe i rafineryjne oraz pestycydy.

 

 

Zespół patologów ssaków, wirusologów, chemików i genetyków doszedł do wniosku, że lwy morskie, które mają zwiększone stężenie DDT, polichlorowanych bifenyli i innych chemikaliów w tłuszczu podskórnym, są bardziej podatne na rozwój raka wywoływanego przez wirusa opryszczki. Praca opublikowana w czasopiśmie Frontiers in Marine Science jest wynikiem dwudziestu lat badań i analiz próbek tkanek pochodzących od 394 zwierząt.

 

Francis Galland z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, który przez wiele lat badał ssaki morskie, współpracował z innymi nad śmiercią lwów morskich u wybrzeży miasta Sosalito. Naukowcy odkryli, że poziom zanieczyszczeń w podskórnej warstwie tłuszczu martwych zwierząt był poza skalą i był jednym z najwyższych, jakie kiedykolwiek stwierdzono u ssaków morskich.

 

Przyczyną może być wypuszczanie do oceanu ogromnych ilości insektycydu DDT aż do zakazu stosowania tej substancji chemicznej w 1972 roku. Takie emisje regularnie występowały na wybrzeżu Kalifornii. Problem polega na tym, że substancja ta rozkłada się przez dziesięciolecia i łatwo gromadzi się w tkankach tłuszczowych. Odkrycie nasuwa pytania dotyczące wpływu zanieczyszczenia oceanów na inne ssaki, w tym ludzi.

 

„Lwy morskie wychodzą na nasze plaże, pływają w tej samej wodzie co my i jedzą te same owoce morza” - mówi Galland.

 

Działalność człowieka zagraża życiu ssaków morskich ze wszystkich kierunków. W latach 2013 - 2016 tysiące wychudzonych młodych lwów morskich wyrzucono na brzeg na środkowym i południowym wybrzeżu Kalifornii. Po zbadaniu masowej śmierci zwierząt eksperci doszli do wniosku, że spowodowała ją fala upałów morskich, nasilona globalnym ociepleniem, które zabijały sardele, głowonogi i skorupiaki, tj. główne ofiary lwów morskich.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj