Kaczka morska, która ma najdroższe pióra na świecie

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Każdego lata około 400 myśliwych przeszukuje małą, odległą wyspę w islandzkiej zatoce Breisafjörzur w poszukiwaniu niezwykłego skarbu, tj. najdroższych piór na świecie.

 

 

Polowanie na najcenniejsze pióra świata odbywa się niemal co roku od ponad tysiąclecia. Ludzie wiedzieli, że puch, pióra kaczki polarnej, od dawna jest jednym z najcieplejszych naturalnych włókien na naszym globie, a teraz używają go do produkcji najlepszych koców, jakie można kupić za pieniądze.

 

Kilogram puchu edredonowego kosztuje tysiące dolarów, ponieważ pióra są wykorzystywane wyłącznie do wyrobu dóbr luksusowych. Kaczki edredonowe zrzucają cenny puch z piersi i wyścielają nim gniazda. To właśnie tych gniazd szukają myśliwi łowcy podczas corocznego polowania na pierzynę.

 

„Kiedy kaczki składają jajka, zabieramy tylko część puchu, a kiedy pisklęta opuszczają gniazdo, zabieramy wszystko” – powiedziała AFP Erla Friedriksdottir, szefowa King Eider, jednego z głównych eksporterów w kraju.

 

Puch z edredona jest nie tylko lekki i dobrze izolujący, ale także niezwykle rzadki. Jego roczne zbiory wynoszą mniej niż cztery tony, z czego trzy czwarte pochodzi z Islandii.

 

Łowcy puchu muszą znaleźć średnio około sześćdziesiąt gniazd kaczych, aby zebrać jeden kilogram puchu. Puch musi oczywiści również przejść rygorystyczną kontrolę jakości.

 

„Powinieneś być w stanie podnieść torbę o wadze 40 - 50 gramów dwoma palcami, a jeśli pozostanie nienaruszona i nie wypadnie, to puch jest dobrej jakości” – powiedział jeden z inspektorów puchu edredonowego.

 

Niewielu ludzi stać na produkty z pierzyny, bo kołdra zawierająca 800 gramów pierza kosztuje ponad 5 tys. dolarów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj