Kategorie:
Kolor wody w jeziorze Lonar w indyjskim stanie Maharashtra, powstałym po upadku meteorytu około 50 tys. lat temu, zmienił się na różowy. Naukowcy badają teraz, dlaczego to 78-hektarowe jezioro, położone w największym na świecie kraterze uderzeniowym, zmieniło kolor w ciągu jednej nocy.
Kolor wody w jeziorze Lonar, powstałym po upadku meteorytu około 50 tys. lat temu, zmienił się na różowy. 56 tysiącletnie jezioro Lonar Crater Lake w regionie Buldhana z dnia na dzień zmieniło kolor na różowy. Ma powierzchnię 77,69 ha i jest częścią Sanktuarium Lonar, którego łączna powierzchnia wynosi 3,66 kilometrów kwadratowych i jest znany jako największy na świecie krater uderzeniowy na świecie. Dwa inne podobne znajdują się odpowiednio w Dhali i Ramgarha w Madhya Pradesh i Radżastanie, ale oba są stosunkowo słabo przebadane.
Ostatnio jasny różowy kolor zaskoczył nie tylko lokalnych mieszkańców, ale także miłośników przyrody i naukowców. Eksperci twierdzą, że nie po raz pierwszy woda w jeziorze krateru zmieniła kolor na różowy, ale tym razem kolor jest bardzo jasny.
Urzędnicy przypisują nagłą zmianę koloru wysokiemu zasoleniu i obecności glonów w akwenie:
„Glony w jeziorze. Zasolenie i glony mogą być odpowiedzialne za tę zmianę. Brak tlenu poniżej jednego metra powierzchni wody w jeziorze. Istnieje podobne jezioro w Iranie, gdzie woda staje się czerwonawa z powodu zwiększonego zasolenia”.
Poziom wody w jeziorze Lonar jest obecnie niski w porównaniu do kilku ostatnich lat i nie ma deszczu, aby wypełnić go słodką wodą.
„Są grzyby, które w większości przypadków nadają wodzie zielonkawy odcień. Ta (obecna zmiana koloru) wydaje się być biologiczną zmianą w kraterze Lonar. ”
Jezioro Lonar powstało w wyniku upadku komety lub asteroidy, która uderzyła ze wschodu pod kątem 35-40 stopni 52 tys. - 570 tys. lat temu.
Smithsonian Institution, US Geological Survey, Geological Survey of India, Sagar University i Physical Research Laboratory przeprowadziły szeroko zakrojone badania na tym obszarze w 2019 r. Wykazały one, że minerały w glebie jeziora są bardzo podobne do minerałów znalezionych w skałach księżycowych pozyskanych podczas programu Apollo.
Skomentuj