Jesiotr atlantycki w królewskiej spiżarni - wyjątkowe odkrycie na statku, który zatonął w 1495 roku

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Lund w Szwecji wiedzą teraz, co duński król Hans oferował lokalnym władzom, zdobywając szwedzki tron w 1495 roku. Był to dwumetrowy jesiotr atlantycki. Dobrze zachowane resztki ryb znaleziono w zeszłym roku na zatopionym statku na dnie Bałtyku. Jesiotra zidentyfikowano za pomocą analizy DNA.

 

W środku lata 1495 roku król Danii Hans płynął z Kopenhagi do Kalmaru w Szwecji na królewskim statku flagowym. Na pokładzie znajdowały się najbardziej prestiżowe towary, jakie mógł zapewnić duński dwór królewski. Król Hans miał spotkać się ze Stenem Sture Starszym, aby w rezultacie objąć szwedzki tron. Jego celem było zademonstrowanie mocy i wielkości.

 

Kiedy jednak statek zrównał się z Ronneby w Blekinge, które w tamtym czasie było terytorium duńskim, na pokładzie wybuchł pożar i statek zatonął. Króla nie było tej nocy na pokładzie, ale załoga i ładunek zatonęły wraz ze statkiem, który nadal spoczywa na morskim dnie.

 

Dzięki unikalnemu środowisku Morza Bałtyckiego, tj. z beztlenowym dnem morskim, niskim zasoleniem i brakiem robaków, wrak jest bardzo dobrze zachowany. Ponadto naukowcy wiedzą teraz, co znajdowało się w królewskiej spiżarni, tj. w drewnianej beczce z resztkami ryb w środku.

 

Ze względu na specjalną strukturę szkieletu naukowcy od razu ustalili, że są to szczątki jesiotra, ale na oko nie można było określić, jaki to gatunek. Do niedawna uważano go za jesiotra europejskiego, żyjącego w Morzu Bałtyckim. Analiza DNA wykazała jednak, że jest to odmiana atlantycka. Naukowcom udało się również określić długość ryby (około dwa metry) i zademonstrować, w jaki sposób została przycięta. Obecnie jesiotr atlantycki jest zagrożony wyginięciem.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)Skomentuj