Japończycy stworzyli system kontroli psów za pomocą laserów

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Japońscy inżynierowie opracowali kamizelkę z laserem i kamerę, która może być użyta do zdalnego sterowania psem. Dzięki plamom laserowym na podłodze operator zmusza psa do poruszania się we właściwym kierunku, a obraz z kamery można wykorzystać do badania otaczającej przestrzeni - tłumaczą twórcy w artykule przedstawionym na konferencji CBS 2018.

 

 

Z reguły zmiany, które pozwalają kontrolować zwierzęta, są inwazyjnymi neurointerfasami. Są one połączone z układem nerwowym ciała i, z powodu impulsów elektrycznych, powodują albo bezpośrednie skurcze określonych mięśni, albo działają na receptory lub inne narządy, po czym zwierzę sam decyduje o ruchu. Na przykład, w ubiegłym roku, badacze z Singapuru opracowali system, który stymuluje anteny  owada i tworzy poczucie kolizji z przeszkodą, w wyniku czego chrząszcz porusza się w przeciwnym kierunku.

 

Naukowcy uważają, że to podejście jest bardziej obiecujące. Takie technologie są na początkowym etapie rozwoju i dalekie od rzeczywistego zastosowania. Niektórzy inżynierowie sugerują jak dotąd zastosowanie znacznie prostszej metody - tworzenia atrakcyjnych wizualnych bodźców dla zwierząt. W zeszłym roku pewien amerykański inżynier wykazał zabawną implementację takiej metody i stworzył mechanizm kontrolujący położenie kiełbasy nad psem, sprawiając, że ten porusza się we właściwym kierunku.

 

Inżynierowie pod kierunkiem Satoshi Tadokoro z Uniwersytetu Tohoku zaimplementowali tę samą zasadę kontroli z wykorzystaniem bodźców zewnętrznych w inny sposób - za pomocą plamki laserowej na podłodze przed psem. Urządzenie to kamizelka, do której przymocowane są trzy lub cztery projektory laserowe, w zależności od prototypu, a także kamera. Lasery są skierowane statycznie, tak że plamka emitowane przez nie znajduje się przed psem lub po bokach. Urządzenie jest połączone z padem operatora, który może kontrolować ruch zwierzęcia, przełączając działający projektor.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj