Jakie objawy wiążą się z niedoborem witaminy B12

Kategorie: 

Źródło: tg

Witaminy B12 są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należą do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Witamina B12 jest niezwykle ważna w produkcji czerwonych krwinek przez organizm, a także w syntezie DNA. Niedobór witaminy B12 prowadzi do wielu chorób, jednak jeśli objawy niedoboru zostaną w porę rozpoznane, braki można szybko uzupełnić.

 

 


Bardzo trudno jest zidentyfikować brak tej substancji w organizmie. Po pierwsze, objawy pojawiają się powoli. Po drugie, ich przyczynę można łatwo pomylić z różnymi chorobami. Dlatego ludzie w większości przypadków nie wiedzą o tym problemie, dopóki nie znajdą się w łóżku szpitalnym.

 

Niedobór witaminy B12 może powodować anemię, uszkodzenie układu nerwowego lub osłabienie funkcji poznawczych. To tylko niewielka część szkód, jakie można wyrządzić zdrowiu ludzkiemu. Lekarze temu zjawisku przypisują żółtaczkę, osłabienie mięśni, a także, m. in. owrzodzenia jamy ustnej, nagłe wahania nastroju, zmęczenie, duszność, uczucie mrowienia na skórze.

 

Dietetyk Helen West zaleca spożywanie drobiu, ryb, produktów mlecznych i jaj. To źródła tej cennej witaminy. Ponadto poza sezonem można przyjmować kompleksy witaminowe. Pamiętać jednak należy, że cyjanokobalamina jest wchłaniana w 100% z pożywienia i 50% z multiwitamin.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj