Jak rozpoznać niedobór witaminy B3?

Kategorie: 

Źródło: tg

Witamina B3 lub niacyna to witamina, która pomaga organizmowi wchłaniać białka i tłuszcze. Nazywana jest również witaminą piękności, ponieważ odpowiada za zdrowie skóry, włosów i paznokci. Niacyna (zwana również B3) pomaga układowi nerwowemu nie reagować na stres. Jej niedobór w organizmie może objawiać się na ludzkiej skórze. Jak rozpoznać niedobór B3 bez kosztownych testów?

 

 


Przede wszystkim brak B3 może wywołać pelagrę. W literaturze zachodniej pelagra jest nazywana chorobą 4D, tj. biegunka, demencja, zapalenie skóry i śmierć (śmierć w języku angielskim). To skrajny stopień niedoboru witamin. Wcześniej można zidentyfikować te objawy, tj. depresja, zmęczenie, wymioty, wrzody.

 

Szara skóra z wieloma stanami zapalnymi jest wyraźnym objawem niedoboru niacyny. Suchość i łuszczenie się na różnych częściach skóry, w tym na piętach, również jest „sygnałem ostrzegawczym”. Ogólnie wszystkie oznaki niedoboru witamin są związane ze stanem skóry właściwej.

 

W takim przypadku stosowanie kremów nie pomoże. Konieczne jest picie serii witamin (przepisanych przez lekarza), dostosowanie odżywiania i zmiana stylu życia. B3 znajduje się w wielu produktach spożywczych, np. w mięsie, w rybach, w warzywach itp.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen



Skomentuj