Jad tarantuli podpowiada naukowcom drogę do środków przeciwbólowych nowej generacji

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Jad tarantuli nie jest czymś, co zwykle przychodzi na myśl, gdy myślisz o tym, który lek przeciwbólowy zażyć. Jednak toksyna tych pająków ma wyjątkową właściwość wyłączania sygnałów elektrycznych u ofiar, a naukowcy, znając mechanizm jej działania, mają nadzieję na uzyskanie leku przeciwbólowego nowej generacji bez skutków ubocznych.

 

 

Naukowcy z University of Washington wykorzystali mikroskopię krioelektronową do zbadania wpływu jadu tarantuli na nabłonkowe kanały sodowe w błonach komórkowych, które generują prąd elektryczny. Zwykle przechodzą przez nie sygnały kontrolujące nerwy i mięśnie, ale trucizna natychmiast blokuje ich aktywność.

 

Naukowcy zbudowali model opisujący region wiążący toksyny w ludzkim kanale sodowym Nav1.7. To pozwoliło im zbadać konfigurację molekularną toksyny ptasznika, gdy wiąże się ona z receptorem, i zrozumieć podstawę strukturalną zablokowanego czujnika napięcia.

 

Implikacją tego odkrycia jest to, że Nav1.7 odgrywa ważną rolę w przekazywaniu informacji o bólu z obwodowego układu nerwowego do rdzenia kręgowego i mózgu. Zatem to odkrycie może doprowadzić do pojawienia się nowych leków, które naśladują paraliżujące działanie jadu pająka i łagodzą przewlekły ból bez opioidów.

 

„Nasza struktura silnej toksyny tarantuli uwięzionej w przetworniku napięcia Nav1.7 w stanie spoczynku stanowi molekularny szablon dla przyszłego opracowania leku przeciwbólowego nowej generacji, który będzie blokował funkcję kanału sodowego Nav1.7” - wyjaśnił William Cutterall, kierownik projektu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen



Skomentuj