Izraelscy naukowcy korzystający z wizualizacji 3D wybierają najlepsze nasienie do in vitro

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Izraelscy naukowcy korzystający z wizualizacji 3D wybierają najlepsze nasienie do in vitro. Badanie przeprowadzono na uniwersytecie w Tel Awiwie, a jego wyniki opublikowano w czasopiśmie Science Advances.

 

Metoda trójwymiarowej wizualizacji pozwoliła naukowcom zidentyfikować najszybsze plemniki. Oznacza to, że lekarze wykonujący procedurę IVF będą mogli wybrać nasienie wysokiej jakości do wstrzyknięcia do komórki jajowej. To potencjalnie zwiększy szanse kobiety ubiegającej się o IVF na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.

 

„Procedura IVF została opracowana, aby pomóc kobietom mającym problemy z płodnością” - wyjaśnia Nathan Shaked, profesor na Wydziale Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Inżynierii. „Najpopularniejszym obecnie typem in vitro jest iniekcja plemników do komórki śródplazmatycznej, która obejmuje selekcję nasienia przez embriologa klinicznego i zastrzyk w komórkę jajową kobiety. W tym celu musimy wybrać plemniki o najwyższym prawdopodobieństwie stworzenia zdrowego zarodka”.

 

Przy naturalnym zapłodnieniu w ciele kobiety najszybsze plemniki docierające do komórki jajowej powinny zawierać wysokiej jakości materiał genetyczny. Postępowy ruch pozwala tej „najlepszej” spermie pokonać „tor przeszkód” na ścieżce żeńskiego układu rozrodczego.

 

„Ale ta„ naturalna selekcja ”nie jest dostępna dla embriologa, który wybiera nasienie i wstrzykuje je do komórki jajowej” - mówi profesor Shaked. „Komórki nasienne nie tylko poruszają się szybko, są przeważnie przezroczyste przy regularnej mikroskopii świetlnej, a barwienie komórek przy użyciu ludzkiej in vitro jest niedozwolone. Istniejąca technologia obrazowania, która może badać jakość materiału genetycznego nasienia, może powodować uszkodzenie zarodka, co oczywiście jest zabronione. Przy braku bardziej precyzyjnych kryteriów plemniki są wybierane głównie na podstawie ich cech zewnętrznych i mobilności podczas pływania w wodzie in vitro, która bardzo różni się od naturalnego środowiska kobiecego ciała. W naszym badaniu staraliśmy się opracować zupełnie nowy rodzaj technologii obrazowania, który dostarczyłby jak najwięcej informacji o poszczególnych plemnikach, nie wymagał barwienia komórek w celu zwiększenia kontrastu i miał potencjał, aby zapewnić możliwość wyboru optymalnego nasienia do procedur zapłodnienia” - dodaje Shaked.

 

Naukowcy wybrali technologię tomografii komputerowej (CT) do obrazowania nasienia.

 

„W standardowym skanie tomografii komputerowej urządzenie obraca się wokół obiektu i wysyła promienie rentgenowskie, tworząc kilka rzutów, ostatecznie tworząc trójwymiarowy obraz ciała” - mówi profesor Shaked. „W przypadku plemników, zamiast obracać urządzenie wokół tej maleńkiej komórki, polegaliśmy na naturalnej właściwości samego plemnika - jego głowa stale obraca się podczas ruchu do przodu. Zastosowaliśmy słabe światło (nie rentgenowskie), które nie uszkadza komórki. Zarejestrowaliśmy hologram plemnika podczas jego superszybkiego ruchu i określiliśmy różne wewnętrzne składniki zgodnie z ich współczynnikiem załamania światła. Tworzy to dokładną, bardzo dynamiczną trójwymiarową mapę zawartości nasienia bez użycia barwienia komórek."

 

Korzystając z tej techniki, naukowcy uzyskali wyraźny i dokładny obraz CT nasienia o bardzo wysokiej rozdzielczości w czterech wymiarach i w trzech wymiarach w przestrzeni o rozdzielczości mniejszej niż pół mikrona oraz dokładny czas pomiaru. Nowa technologia może znacznie poprawić selekcję nasienia in vitro, potencjalnie zwiększając prawdopodobieństwo zajścia w ciążę i urodzenia zdrowego dziecka.

 

„Aby zdiagnozować problemy z płodnością u mężczyzn, zamierzamy wykorzystać naszą nową technikę, aby rzucić światło na związek między trójwymiarowym ruchem, strukturą i zawartością plemników oraz jego zdolnością do zapłodnienia komórki jajowej i zapewnić żywotną ciążę” - podsumowuje profesor Shaked.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj