Ile wody powinien pić Twój kot? Ważne informacje dla właścicieli kotów

Kategorie: 

Źródło: tg

Myślisz, że twój kot w ogóle nie pije wody? Częstym i poważnym problemem tego gatunku jest zbyt mała podaż płynów. Dowiedz się, skąd kot czerpie wodę i ile płynów powinien pić kot każdego dnia.

 

 

Zarówno psy, jak i koty tracą wodę poprzez oddychanie, oddawanie moczu i kał. Wynika z tego, że dzieje się to prawie cały czas. Jednak zwierzęta piją tylko okazjonalnie. Dlatego potrzebują uczucia pragnienia, które sprawi, że na czas wypiją wodę.

 

Pragnienie zależy od, tj. ilość wody w ciele i osmolalności osocza.

 

Ilość wypijanej wody zależy również od rodzaju i ilości spożywanego pokarmu. Koty zwykle piją więcej wody, gdy jedzą pokarmy bogate w białko i węglowodany lub chlorek sodu.

 

Do uzupełniania płynów dla kotów najlepiej nadają się mini fontanny i poidełka, które mogą zwiększyć ilość wypijanej wody nawet o 50%. Inne sposoby na zachęcenie kota do picia to wymiana miski na szerszą, zwiększenie częstotliwości przyjmowania pokarmu, wymiana miski na inną (na przykład plastikową na porcelanową), dodanie do wody bulionu mięsnego lub innego wzmacniacza smaku.

 

Pamiętaj, picie odpowiedniej ilości wody jest szczególnie ważne dla kotów z problemami dróg moczowych. Skąd pochodzi woda w ciele kota? Płyny w organizmie Twojego pupila pochodzą z płynów, który pije i ze zjedzonego pokarmu oraz zmian metabolicznych.

 

Tak, woda jest również produkowana w organizmie kota, gdy niektóre składniki odżywcze są metabolizowane. Nazywa się to wodą metaboliczną i pokrywa 5-10% dziennego zapotrzebowania kota na wodę. Martwisz się, że Twój kot pije za mało? Przeanalizuj jego odżywianie, jeśli karmisz kota suchą karmą, zdecydowanie powinna pić wodę! Z drugiej strony, jeśli Twój kot zjada mokrą karmę, to dostarcza mu 600 ml wody. Możesz więc pomyśleć, że Twój kot w ogóle nie pije, ale zwierzę jest nawodnione.

 

Chcesz dokładnie wiedzieć, ile pije Twój kot? Każdego dnia zapisuj, ile mililitrów wody wlałeś do miski w ciągu dnia i ile zostało. A ile wody powinien pić Twój kot?

 

Badania wykazały różnice w ilości wody potrzebnej kotom w różnym wieku. Przyjmuje się, że młode zwierzęta mogą pić 40-50 ml wody/kg masy ciała w ciągu dnia, a dorosłe koty ok. 30 ml/kg masy ciała/24 godziny. Starsze zwierzęta zwykle piją mniej! Pamiętaj jednak, że Twój pupil nigdy nie powinien pić mniej niż 20-25 ml wody na kg masy ciała dziennie!

 

Dlaczego ilość wypijanej wody jest tak ważna? Ponieważ organizm zwierzęcy nie może przetrwać utraty więcej niż 10 - 15 procent wody. Uczestniczy w kluczowych procesach biochemicznych, które wspierają życie wszystkich żywych organizmów. Optymalny stan wody kota osiąga się przy tzw. zerowym bilansie wodnym, kiedy ilość zużytego płynu równa się jego utracie. Należy pamiętać, że koty o niskiej zawartości wody karmione karmą o niskiej zawartości wody mogą doświadczać różnego stopnia wyczerpania płynów w wysokich temperaturach otoczenia. Ta sytuacja może prowadzić do odwodnienia.

 

Jak określić zapotrzebowanie na wodę? Zdrowe zwierzęta potrzebują tylko stałego dostępu do czystej i świeżej wody. Zwykle obserwuje się w nich samoregulację jej spożycia i utrzymanie prawidłowego bilansu wodnego. Dlatego przeciętny kot nie stosuje obliczeń do dokładnego określenia dziennego zapotrzebowania. Czasami jednak jest to konieczne w bolesnych stanach, podczas rozrodu i karmienia piersią. Istnieje kilka sposobów określenia ilości płynu do połknięcia. Najdokładniejszym wzorem jest obliczenie zapotrzebowania na wodę na podstawie średniego zalecanego spożycia płynów na kilogram masy ciała kota.

 

Zapotrzebowanie na wodę = 50 (60) x mc (masa ciała).

 

Możesz jednak użyć formuły, która oblicza zapotrzebowanie na płyny na podstawie dziennego zapotrzebowania energetycznego Twojego kota.

 

Zapotrzebowanie na wodę = k (współczynnik zależny od aktywności) x RER (zapotrzebowanie na energię spoczynkową).

 

Masz wątpliwości? Zawsze najlepiej skonsultować się z weterynarzem, który podczas badania klinicznego oceni poziom nawodnienia kota i wykona badania krwi m.in. w celu oceny czynności nerek oraz udzielą porad dotyczących żywienia i gospodarki wodnej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)



Skomentuj