Hodowla gołębi - od czego zacząć?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Gołębie towarzyszą człowiekowi od ponad 3000 lat. Obecnie wszystkie rasy pochodzą od dzikich gołębi skalnych, które po raz pierwszy zostały udomowione przez Sumerów. Hodowla gołębi w Polsce jest bardzo popularna, szczególnie polskie gołębie pocztowe są cenione na arenie międzynarodowej. Od czego zacząć hodowlę tych ptaków?

 

Wybierz typ gołębi

Wyróżnia się trzy typy użytkowe gołębi. Są to:

  • gołębie ozdobne,
  • gołębie pocztowe,
  • gołębie mięsne.

W obrębie każdego typu istnieje kilkanaście różnych ras. W zależności od tego, jaka rasa lub typ nas interesuje, potrzebne będą trochę odmienne warunki.

Przykładem jest powierzchnia podłogi gołębnika. W przypadku gołębi ozdobnych na parę ptaków oblicza się 1 mkw powierzchni, natomiast gołębie pocztowe potrzebują o połowę mniej miejsca. Z kolei gołębie mięsne wymagają niskich gołębników, bo latają mało lub wcale.

Gołębnik

Gołębnik powinien być zbudowany tak, aby ptaki czuły się w nim pewnie, miały odpowiednio dużo miejsca, możliwość odchowywania potomstwa i były bezpieczne przed atakami drapieżników. Powierzchnia powinna uwzględniać planowaną obsadę, a im więcej miejsca możemy zapewnić gołębiom, tym lepiej. W gołębniku bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja.

Technologia budowy nie ma znaczenia, jednak należy pamiętać o tym, że gołębnik musi być suchy, ciepły, a ściany i podłogi łatwe do zdezynfekowania.

Gołębnik może być dobudowany do istniejących już budynków lub stanowić odrębną konstrukcję. Otwory wylotowe, najlepiej skierowane w kierunku wschodnim lub południowo-wschodnim, nie mogą znajdować się w bliskim sąsiedztwie drzew, bo utrudnia to start lotu.

Wyposażenie gołębnika

Rozpoczynając hodowlę gołębi, należy pamiętać o obowiązkowym wyposażeniu gołębnika. Powinny znaleźć się w nim:

  • siodełka dla gołębi,
  • regały lęgowe,
  • basenik kąpielowy,
  • karmniki,
  • poidła.

Wszystkie elementy powinny być wytrzymałe, ich ilość dobrana do ilości gołębi. Poidła i karmniki muszą być łatwe do dezynfekcji i mycia. Dodatkowo przydadzą się takie akcesoria jak: łopata, miotła, wiadro do sprzątania, zamknięte pojemniki do przechowywania pokarmu.

Zakup ptaków od dobrego hodowcy

Najlepszy czas na kupowanie gołębi do nowo założonej hodowli to jesień. Jesienią gołębie mają więcej czasu na aklimatyzację w nowym miejscu. Po sezonie można też zauważyć, jaka jest ogólna kondycja ptaków. Co więcej, okres jesienny to czas na sprzedaż tegorocznych młodych, a także sprawdzonych rozpłodników.

Gołębie należy kupować tylko u sprawdzonych hodowców, których ptaki są zdrowe i silne. Na odbiór najlepiej umówić się u sprzedającego. Dzięki temu można obejrzeć inne osobniki ze stada, a także zobaczyć, w jakich warunkach były trzymane ptaki.

Kiedy gołębnik jest gotowy na przyjęcie nowych lokatorów, można ptaki wprowadzać do środka. Zaleca się, aby każda grupa pochodząca od jednego hodowcy została poddana dwutygodniowej kwarantannie. Dzięki temu można zaobserwować niepokojące objawy, które mogą wskazywać na choroby lub pasożyty. Kwarantanna to doskonały czas na podanie środka odrobaczającego.

Hodowla gołębi sprawia wiele radości, ale należy do tematu podejść z rozsądkiem i spokojem. Podejmowanie pochopnych decyzji nigdy nie jest wskazane!

 


 

Artykuł został przygotowany przez firmę handlową JOL-MET, która zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem rolników w maszyny i akcesoria rolnicze oraz środki ochrony roślin.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj