Hiszpańscy księża walczą z bocianami

Kategorie: 

youtube.com

W Hiszpanii bociany stały się prawdziwym problemem, budując swoje gniazda na budynkach kościelnych. Ptaki, które migrują każdego roku, wolą tworzyć swoje siedliska na wieżach i dzwonnicach niż w innych miejscach. Ich „domy” mają duże rozmiary i są bardzo ciężkie.

 

 


Według La Vanguardia, zwierzęta przyczyniają się do zatykania rynien, powodują nieszczelności dachów i brudzą wokół. Ponadto, gniazdo może spaść na dół, stanowiąc potencjalne zagrożenie dla przechodniów. Wszystko to sprawia, że wierni i władza szukają sposobów, aby poradzić sobie z bocianami. Złożoność problemu polega na tym, że obecne prawodawstwo działa na rzecz ochrony zwierząt w znacznie większym stopniu niż dotychczas i zakazuje usuwania gniazd w okresie lęgowym - od lutego do października. Ostatnio przedstawiciele biskupstwa w Lleida zaapelowali do kierownictwa Departamentu Ochrony Środowisk z żądaniem usunięcia 20 gniazd, znajdujących się na katedrze. Postulat ten wywołał silny protest Instytutu Badań Konserwatorskich i Środowiskowych (IPCENA), której członkowie kategoryczni nie pozwalają na ingerencje w życie ptaków.

 „Bocianom nie wolno przeszkadzać nawet w okresie wakacji zimowych, ponieważ w tym okresie ptaki z północnej Europy lecą na południe w poszukiwaniu wyższych temperaturach" - wyjaśnia Joan Vázquez, prezes IPCENA.Ekolodzy wysłali pismo do biskupstwa i skontaktowali się z Martą Subira - Sekretarzem Spraw Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju. Według Vázquez, Hiszpania zobowiązała się do przestrzegania prawodawstwa europejskiego, które zakazuje dotykania gniazd i wymaga opieki nad bocianami. Z kolei przedstawiciele władz lokalnych twierdzą, że szukają rozwiązań, które pozwoliłyby na zachowanie dziedzictwa kulturowego i ochrony zwierząt.

 „Oni spędzają całe swoje życie z tym samym partnerem i starają się utrzymać stałe miejsce zamieszkania. Oni nie mogą ruszyć się tak po prostu. Trzeba respektować ich zwyczaje”- mówi Vázquez.Kilkanaście miesięcy temu duży skandal miał miejsce w miejscowości Alcolea de Cinca w prowincji Huesca, gdzie proboszcz musiał zapłacić grzywnę w wysokości 500 euro za eksmisję 39 gniazd ptaków na wiosnę 2013 roku. Inny skandal wybuchł w mieście Devesa del Curueño w Sierra Leone, gdzie pięć par bocianów zostało zastrzelonych. Od kilku lat coraz mniej bocianów migruje do Afryki zimą. W wyniku wzrostu temperatury, na skutek globalnych zmian klimatycznych, ptaki mają mniejszą potrzebę do opuszczania gniazd w miesiącach zimowych i okupują dachy zabytkowych świątyń przez cały rok. Rozwiązaniem kompromisowym mogłyby być solidne metalowe platformy, montowane w okresie nieobecności ptaków.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj