Hamburger i cola to pewny sposób na problemy ze snem u nastolatków

Kategorie: 

Źródło: tg

Naukowcy z University of Queensland odkryli, że wysokie spożycie napojów gazowanych i fast foodów jest ściśle związane z zaburzeniami snu u nastolatków na całym świecie.

 

 

Naukowcy jako pierwsi wykryli ten związek wśród uczniów szkół średnich w 64 krajach. Aż 7,5% z nich zgłosiło zaburzenia snu wywołane stresem, które częściej występowały wśród dziewcząt niż u chłopców. Co więcej, te upośledzenia narosły wraz ze wzrostem spożycia napojów gazowanych, które często zawierają kofeinę, oraz przekąsek, które są zwykle wysokokaloryczne, ale ubogie w składniki odżywcze.

 

„Nastolatki, które wypiły więcej niż trzy napoje gazowane dziennie, miały o 55% więcej zaburzeń snu niż te, które wypiły jeden lub mniej” - komentują autorzy badania. „Ta sama liczba była typowa dla nastoletnich chłopców, którzy jedli fast foody częściej niż cztery razy w tygodniu. W przypadku dziewcząt odsetek ten wyniósł 49%”.

 

Dane pochodzą z ankiety WHO Schoolchildren Health Survey przeprowadzonej w terminach od 2009 do 2016 roku, w której wzięło udział 175 261 uczniów w wieku od 12 do 15 lat. Geografia badania obejmowała 64 kraje Azji Południowo-Wschodniej, Afryki, Ameryki Południowej i wschodniej części Morza Śródziemnego.

 

„Nastolatki w krajach o wysokich dochodach miały najsilniejszy związek między wysokim spożyciem napojów gazowanych a problemami ze snem” - stwierdzono w badaniu. „A u dziewcząt z takich krajów zaburzenia snu częściej kojarzyły się z regularnym spożywaniem fast foodów”.

 

Zdaniem autorów pracy, wyniki badania mają szczególne znaczenie, gdyż zła jakość snu w okresie dojrzewania wpływa negatywnie na samopoczucie dzieci i rozwój poznawczy. I ten problem można rozwiązać ograniczając dostęp do napojów gazowanych i fast foodów oraz chyba dlatego wprowadzono podatek od cukru w celu ograniczenia sprzedaży tego typu produktów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj