Grzyby „udają” pachnące kwiaty, aby oszukać pszczoły

Kategorie: 

Źródło: tg

Naukowcy odkryli, że niektóre grzyby są w stanie „tworzyć” sztuczne kwiaty, które wyglądają i pachną jak prawdziwe kwiaty, aby oszukać pszczoły i inne owady zapylające.

 


W szczególności mówimy o grzybie pasożytniczym Fusarium xyrophilum, który infekuje piękną roślinę Xiris rosnącą w Gujanie (Ameryka Południowa). Grzyb uniemożliwia Xiris „wytwarzanie” własnych kwiatów poprzez „hakowanie” układu rozrodczego rośliny i tworzenie sztucznych kwiatów w całości złożonych z tkanki grzyba.

 

Podróbki mają taki sam rozmiar i kształt jak oryginał oraz odbijają światło ultrafioletowe, przyciągając owady zapylające, głównie pszczoły. Co więcej, sztuczne kwiaty wydzielają nawet zapach, dzięki czemu wyglądają jeszcze bardziej atrakcyjnie! Oszustwo jest tak przekonujące, że pszczoły i inne owady nie wahają się lecieć do kwiatu, mając nadzieję, że skorzystają z nektaru i pyłku. Ale zamiast tego zostają całkowicie pokryte zarodnikami grzybów i stają się nieświadomymi nosicielami pasożyta na inne rośliny xiris, zarażając je również.

 

Takie fałszowanie nie jest rzadkością w przyrodzie. Grzyb Monilina infekuje liście borówki, „zamieniając” je w sztuczne kwiaty, które są zdolne do wydzielania aromatu i cukru, aby przyciągać owady w tym samym celu, aby dalej rozprzestrzeniać własne zarodniki.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj