Grzybowe komary otrzymały nazwę na cześć lidera Nightwish

Kategorie: 

http://yle.fi/uutiset/3-9493908

Fińscy i rumuńscy naukowcy odkryli i opisali osiem nowych członków nadrodziny (Sciaroidea) dwuskrzydłych komarów grzybowych (Diptera). Jeden gatunek został nazwany na cześć Tuomasa Holopainena - lidera, klawiszowca i autora większości tekstów oraz muzyka fińskiego zespołu symfonicznego - metalowego Nightwish. Opis nowych gatunków owadów opublikowano w Biodiversity Data Journal.

 


Sciaroidea - duża grupa małych owadów, który obejmuje osiem rodzin. Do tej pory istniało ponad 5 tys. gatunków występujących w zacienionych wilgotnych obszarach na całym świecie, ale rzeczywista liczba jest znacznie większa. Komary grzybowe są szczególnie mocno rozpowszechnione w Europie. Szacuje się, że największa ich różnorodność występuje w Skandynawii, a szczególnie w północnej Finlandii, gdzie żyje około 1 tys. gatunków, z których około sto nie zostały jeszcze opisane. Owady te żywią się głównie grzybami, czasem przechodząc na drapieżnictwo, albo stają się szkodnikami dla wielu roślin.Jukka Salmela z przyrodnikami z Parks & Wildlife Finlandii i Uniwersytetu w Turku oraz Levente-Peterem Kolcsárem z Uniwersytetu Babes-Bolyai przeprowadzają badania, których celem jest opisanie i sporządzenie analiz DNA ośmiu nieznanych wcześniej gatunków komarów z rodziny Mycetophilidae i Keroplatidae.Cztery z nich występują tylko w Finnoskandynawii, dwa mają siedliska w Alpach Środkowoeuropejskich, jeden odkryto w fińskiej Laponii i Centralnej Syberii, a drugi znajduje się w Norwegii. Jeden z gatunków rodziny Mycetophilidae, żyjący w Laponii i Karelii, otrzymał nazwę Sciophila holopaineni na cześć Holopainena.Według Salmela, na siedlisko owadów natknięto się niedaleko miejsca, gdzie  urodził się Holopainen (muzyk przyszedł na świat w Kitee na granicy z Rosją i tam też założył zespół w Nightwish). Muzyk przejawie rzekomo pewne zainteresowanie przyrodą i naukami przyrodniczymi (to główne tematy jego ostatniego albumu pn. Endless Forms Most Beautiful, obejmującego zagadnienia teorii ewolucji i różnorodności biologicznej).

 „Jestem bardzo wzruszony. To najwyższe wyróżnienie, które można dostać od przyrody taki nerd, jak ja” – powiedział Holopainen.Odkrywcy nowych gatunków często sięgają po nazwiska i pseudonimy artystów. Na przykład, odkryte niedawno mięsożerne robaki giganty nazwano Websteroprion armstrongi na cześć Alex Webstera – amerykańskiego basisty death metalowej grupy Cannibal Corpse.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj