Kategorie:
Brak potężnych autonomicznych źródeł zasilania pozostaje problemem nie tylko dla transportu elektrycznego, ale także dla robotyki, a zwłaszcza dla tej części, która ma tendencję do miniaturyzacji. Częściowym rozwiązaniem może być energia odnawialna, a konkretnie energia słoneczna, jak wykazali chińscy naukowcy na przykładzie systemu kontroli mózgu ptaków z rezerwowym zasilaniem z ogniw słonecznych. Kontrola żywych organizmów poprzez stymulację pewnych ośrodków w mózgu nie jest propozycją na dziś. Miniaturyzacja elektroniki i postępy w neuronaukach są w tej dziedzinie coraz lepsze, chociaż odżywianie nadal jest słabym punktem.
W szczególności w eksperymentach chińskich naukowców z Kolegium Inżynierii Elektrycznej i Automatyki Uniwersytetu Nauki i Technologii w Shandong gołębie uzbrojone w implanty mózgowe mogły latać pod kontrolą człowieka nawet przez 45 minut. Bateria litowa przymocowana do ptaka po prostu nie wystarczała na więcej, dopóki na jego grzbiecie nie zainstalowano małego panelu słonecznego. Z ogniwem słonecznym wielkości połowy ekranu smartfona gołąb unosił się w powietrzu nawet przez dwie godziny. Ptak dawał się kontrolować. Można go było obrócić we właściwym kierunku z prawdopodobieństwem 80-90%. Osiągnięcie 100% wykonania poleceń było utrudnione przez różne silnie irytujące czynniki w otoczeniu, co w ogóle nie jest zaskakujące. Kontrola skrętu odbywa się zwykle za pomocą odczuć bólowych, co nie zawsze pozwala przezwyciężyć instynkty.
Sprytne algorytmy zarządzania mocą pozwoliły wydłużyć czas kontrolowanego lotu. Algorytm obliczył przewidywane zużycie kontrolera „mózgowego” i oszacował ilość energii w akumulatorze. Jeśli wyładowanie zbliżyło się do krytycznie niskiej wartości, ptakowi automatycznie wydano polecenie skierowania się w kierunku najlepszego oświetlenia elementu przez słońce. Dzięki temu nawet w pochmurny dzień czas lotu autonomicznego obiektu wzrósł o 40%. Ogólnie rzecz biorąc, system wykazał zdolność do latania ptakiem nawet dwa razy dłużej niż dobry komercyjny dron. Może się to przydać podczas akcji ratowniczych i misji wojskowych. Z punktu widzenia zwykłego człowieka to wszystko wygląda nieludzko, ale może uratować ludzkie życie. Najważniejsze, żeby nie dać się ponieść emocjom i nie projektować tych technologii do użytku na ludziach. Jednak naiwnością byłoby wierzyć w coś takiego.
На первом фото — дрон на курьих ножках (США).
— Белгород новости (БНР News) (@belgorodnewsbnr) October 26, 2022
На втором — украинский голубь-дрон из биолаборатории. На голове установлен имплант для управления его перемещениями. А на спине солнечная батарея для питания импланта.
‼️ Опасайтесь, первые экземпляры дронов уже видели в #Белгороде! pic.twitter.com/K7xpm5mQ1Z
Skomentuj