Genom białego rekina może pomóc ludziom w walce z procesem starzenia się i rakiem

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy przeprowadzili porównawczą analizę genomu dużego drapieżnika z rybami chrząstkowymi, rekinem wielorybim, rekinem słonecznym i różnymi kręgowcami, w tym ludźmi, i odkryli wiele interesujących rzeczy.

 

 

 

Międzynarodowa grupa badaczy, w skład której wchodzili specjaliści z Centrum Genomowej Bioinformatyki im. F.G. Dobrzańskiego przy Uniwersytecie w St. Petersburgu, w pełni rozszyfrowali genom wielkiego białego rekina - jednej z największych drapieżnych ryb na planecie. Naukowcy odkryli geny, które mogą pozwolić legendarnemu drapieżnikowi szybko leczyć rany, przeciwstawiać się rakowi i procesowi starzenia, a także zachować integralność genomu.

 

Dziś biały rekin jest znany na całym świecie dzięki powieści Petera Benchleya pn. Szczęki (Jaws), a także jego słynnej adaptacji filmowej, nakręconej przez Stevena Spielberga. Drapieżnik zamieszkuje wszystkie oceany Ziemi, z wyjątkiem Arktyki. Pod względem długości ciała osiągają sześć metrów, a ich waga może wynosić około dwóch ton. Chociaż rekiny białe żyją dość długo - przynajmniej 70 lat, dziś są na skraju wyginięcia.

 

Międzynarodowa grupa naukowców, w skład której weszli specjaliści z Centrum Genomowej Bioinformatyki im. F.G. Dobrzańskiego przy Uniwersytecie w St. Petersburgu (Rosja), Southeastern University Nova (USA), College of Veterinary Medicine, Cornell University (USA), Monterey Bay Aquarium (USA), California State University (USA), Clemson University (USA) i University of Porto (Portugalia), udało się rozszyfrować genom wielkiego białego rekina.

 

Naukowcy przeprowadzili porównawczą analizę genomu dużego drapieżnika z rybami chrząstkowymi, rekinem wielorybim, rekinem słonecznym i różnymi kręgowcami, w tym ludźmi, i odkryli wiele interesujących rzeczy. Na przykład znaleźli mutacje DNA, które wskazują na ewolucyjną selekcję wielu genów związanych z utrzymaniem stabilności genomu. Te ochronne mechanizmy genetyczne pozwalają rybom przeciwdziałać gromadzeniu się mutacji w DNA, zachowując w ten sposób integralność genomu.

 

Uzyskane informacje pozwolą również lepiej zrozumieć procesy demograficzne zachodzące w populacjach białych rekinów, co oznacza, że pomoże to zachować ten i wiele innych pokrewnych gatunków ryb, których liczba gwałtownie maleje z powodu zubożenia żywności w oceanach.

 

Co ciekawe, podobne geny odpowiedzialne za integralność genomu znaleziono także u największych na świecie rekinów wielorybich. To ważne odkrycie popycha naukowców do przekonania, że ta grupa może mieć specjalne mechanizmy, które chronią ich przed rakiem. Faktem jest, że im dłużej organizm żyje i im więcej jest w nim komórek (a rekin wielorybi osiąga 20 metrów długości i żyje dłużej niż 70 lat), tym większe jest ryzyko raka. Jednak w przeciwieństwie do oczekiwań naukowców, te duże zwierzęta częściej nie chorują na raka niż ludzie.

 

Kolejne zaskakujące odkrycie wiąże się z inną wyjątkową zdolnością drapieżników - ich rany goją się bardzo szybko. Naukowcom udało się znaleźć ślady selekcji ewolucyjnej, które są związane z genami odpowiedzialnymi za proces gojenia ran, w tym gen krzepnięcia krwi. Naukowcy zauważają, że dane to tylko wierzchołek góry lodowej. Dalsze badania nad niesamowitymi strategiami genetycznymi, których nauczyły się rekiny, mogą pomóc w lepszym poznaniu walki z rakiem i starzeniem się, a także w procesach gojenia się ran u ludzi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj