Fokom grenlandzkim w Morzu Białym grozi masowa śmierć

Kategorie: 

http://runews24.ru/

Tysiące nowonarodzonych fok grenlandzkich (Pagophilus groenlandicus) są zagrożone ze względu na wczesne topnienie lodu na Morzu Białym.

 

 

 Według naukowców z Instytutu Badań Polarnych i Morskich Rybołówstwa Oceanografii im. Knipowicza (НИИ морского рыбного хозяйства и океанографии им. Н.М. Книповича (ПИНРО)), w tym roku Morze Białe zostało oczyszczone z lodu na dwa miesiące przed terminem, co może doprowadzić do masowej śmierci nowonarodzonych fok.

 W marcu rozpoczyna się okres godowy dla fok grenlandzkich i lód staje się dla nich pewnego rodzaju domem macierzystym. Na nim rodzą się młode, a matki nurkują w szczelinach w celu zdobycia pożywienia.

 Teraz zwierzętom pozostaje wybrzeże, co jest niebezpieczne z powodu drapieżników tam żyjących. Jeśli powłoka lodowa będzie za cienka, wiele młodych potopi się w tym roku. Skala tragedii, która przyniesie naturalną anomalię, zostanie ogłoszona w kwietniu i maju, kiedy będzie można policzyć liczbę fok grenlandzkich. Obecnie populacja w Morzu Białym liczy od 1 do 1,2 mln sztuk tych pięknych zwierząt.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj