Ekspert wyjaśnił, dlaczego koty boją się ogórków

Kategorie: 

youtube.com

Przed ludzkością stoi wiele pytań, a czym są one śmieszniejsze, tym bardziej przyciągają uwagę ciekawskich. W sieci opublikowano wiele filmów, dokumentujących dziwne zachowanie kotów, gdzie zwierzęta wykazują niespodziewany lęk do ogórków. Na video wygląda to dość zabawnie, ale dlaczego te nieszkodliwe warzywa wywołują u kotów panikę?

 

 Właściciele kotów, co widać na większości nagrań, zakradają się w stronę swoich ulubieńców, kiedy te zazwyczaj jedzą i umieszczają „zielone niespodzianki” blisko zwierząt. Kiedy kot odwraca się i dostrzega nieoczekiwany element, traci rozum, wyskakuje w powietrze i oddala się z miejsca zdarzenia tak szybko, jak to możliwe. Na niektórych filmach, koty obserwują ogórki z góry, czekając na próżno aż te wykonają pierwszy ruch.


Odpowiedzi na postawione wyżej pytanie udzielił ekspert w dziedzinie zachowania zwierząt - dr Roger Mugford, specjalista w dziedzinie zachowania zwierząt.

 „Myślę, że ta reakcja spowodowana jest niespodziewanym odkryciem niezwykłego obiektu, tajnego ośrodka, który pojawia się zazwyczaj, kiedy głowy kotów pochylone są nad miską z jedzeniem” - mówi dr Mugford. Tak, koty, nakręcone na wideo, ukazują dziwną fobię, jako naturalną reakcję na nieoczekiwane potencjalne zagrożenie. W miejscu warzywa można byłoby położyć inny obiekt i efekt byłby ten sam”.„Koty są podejrzliwe wobec wszystkiego, co jest nieznane, ponieważ są drapieżnikami. Podejrzewam, że reakcja na sztucznego pająka, czy rybę zabawkę, byłaby dokładnie taka sama. Mówiąc krótko, ogórek w naturze nie stanowi elementu zaskoczenia” – dodaje Roger Mugford.Nie jest jednak wskazane podkładanie różnych przedmiotów, kiedy koty skupiają się na jedzeniu, aby ich po prostu niepotrzebnie nie stresować.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj