Ekolodzy: setki gatunków tropikalnych ptaków mogą wyginąć w ciągu najbliższych kilku lat

Kategorie: 

youtube.com

Ekolodzy twierdzą, że setki gatunków tropikalnych ptaków mogą wyginąć w ciągu najbliższych kilku lat z powodu procesu ciągłego wylesiania oraz zwiększenie tempa globalnego ocieplenia.

 Prawie 200 unikalnych gatunków ptaków w różnych częściach Ziemi może zostać utracone bardzo szybko i bezpowrotnie ze względu na przyspieszenie globalnego ocieplenia i trwające wylesiania, podano w artykule Science Advances. Eksperci z Duke University w Durham (USA) stosują obecnie najnowsze technologie (obrazy satelitarne, specjalny samolot obserwacyjny, etc.), aby śledzić około 600 gatunków ptaków na całym świecie.Korzystanie z obrazów satelitarnych i innych źródeł informacji bieżącej pozwala obserwować 600 gatunków ptaków, żyjących w sześciu różnych zakątkach Ziemi. Ekspertów najbardziej interesują tereny leśne w Ameryce Środkowej, Amazonii, Kolumbii, na Sumatrze, Madagaskarze i w górach Azji. Badacze podkreślili, że z Czerwonej Księgi wynika, iż mamy do czynienia prawdopodobnie z zagładą na masową skalę w ww. regionach naszej planety. Do Czerwonej Księgi wpisano 15 gatunków, które uważa się za „krytycznie zagrożone”, 29 – „za wrażliwe", a 64 – „za zagrożone”.

 „Zrozumienie tego, jak mało zostało lasów, uświadomi niektórym, ile zwierząt wyginęło. Obecnie konieczna jest ocena ryzyka wymierania zwłaszcza w odniesieniu do gatunków, które zajmują już tylko niewielkie siedliska” – powiedział jeden z członków zespołu badawczego.Obecnie co najmniej 200 gatunków ptaków zagrożonych jest wyginięciem, w tym 189 może już osiągnęło fazę krytyczną. Ekolodzy uważają, że najnowsze badania uwzględnią te kraje, w których problem wymierania ptaków jest szczególnie dotkliwy. Informacje zawarte w Czerwonej Księdze obejmują jedynie18% zagrożonych gatunków ptaków.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj