Dziesiątki tysięcy mięczaków ugotowało się w oceanie z powodu upału

Kategorie: 

Źródło: tg

Przez piętnaście lat Jackie Stone pracowała jako biolog morski w laboratorium Bodega. Przez te wszystkie lata nie widziała czegoś podobnego - większość mięczaków w muszlach jest martwa.

 

 

Stone natychmiast przeprowadził badania i stwierdził, że nie setki, ale dziesiątki tysięcy mięczaków zmarło. Powód - ugotowały się. Stone zobaczył, że mała grupa mięczaków umiera z powodu ciepłej pogody w Kalifornii, ale nie spodziewała się, że zjawisko przyjmie taką skalę.

 

Kiedy mięczaki żyją, ich muszle są szczelnie zamknięte, a kiedy giną ich muszle otwierają się. Kalifornia, podobnie jak większość Europy, również cierpiała z powodu gorącej fali upałów. Temperatura wzrosła trzykrotnie bardziej niż zwykle o tej porze roku. 10 i 11 czerwca br. w Santa Rosa, około 20 mil od Bodega, notowano około 40 stopni ciepła.

 

Małże nie przeżywają raczej w temperaturze około 35 stopni. Południowa Dakota odnotowała temperaturę 38 stopni. Z podobnym problemem zmagano się kilka dni temu w Niemczech i w Polsce. U naszych zachodnich sąsiadów wprowadzono limit prędkości 120 km / h na autostradach, ponieważ ciepło zaczęło topić asfalt.

 

W najbliższych dniach temperatura w Południowej Dakocie skoczy jeszcze wyżej i osiągnie 41 stopni. W Europie, według meteorologów, upały ustępują. Ciepło spowodowało ogromne pożary na setkach hektarów ziemi w Hiszpanii. Najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano we Francji, wyniosła 45,9 stopnia. Poprzedni rekord został ustanowiony przez falę upałów w 2003 roku.

 

Kilku ekspertów twierdzi, że ta liczba martwych małż wpłynie na ekosystem morski północnoamerykańskiego wybrzeża. Jackie Stones, koordynator badań w Bodega Head Marine Reserve, stwierdza, że „małże są znane jako gatunki podstawowe, odpowiednik drzew w lesie. Dają schronienie i tworzą środowisko dla wielu zwierząt, więc ta sytuacja spowoduje reperkusje dla reszty ekosystemu.”

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)



Skomentuj