Dzięcioły używają grzybów rozkładających drewno, aby ułatwić sobie dziobanie

Kategorie: 

youtube.com

Niegdyś podejrzewano, że dzięcioły i grzyby mogą współdziałać w symbiotycznym związku, w którym ptaki rozprzestrzeniają grzyby w nowe środowiska, aby pomagać zmiękczyć drewno i ułatwić sobie jego wydrążanie. To dość ciekawe, ale nigdy nie było bezpośrednich dowodów na poparcie tej hipotezy ... aż do teraz!

 W ostatnim badaniu naukowcy wykazali, że dzięcioły „troszczą” się o specyficzne gatunki grzybów, które znajdują się również w dziurach wykonanych przez dzięcioły. Badacze obserwowali grzyby rosnące w sztucznych dziuplach i odkryli, że tylko te odwiedzane przez dzięcioły zostają skolonizowane przez te same gatunki grzybów. Wniosek jest taki, że dzięcioły przenoszą grzyby od dziury do dziury w celu uczynienia drewna bardziej miękkim.

Pierwotne „wyrzynarki” wnękowe, takie jak dzięcioły, są inżynierami ekosystemów w wielu środowiskach. Grzyby mogą pomagać dzięciołom zmiękczać drewno, podczas gdy ptaki ułatwiają rozprzestrzenianie się grzybom. Symbioza między dzięciołami a zbiorowiskami grzybów ma wpływ na ekologię, zarządzanie dziką przyrodą i ochronę lasu.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj