Dym zakłóca lot motyli

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Kontrolowane pożary służą do oczyszczania ziemi i usuwania resztek pożniwnych po żniwach. Ta metoda jest uważana za skuteczną, ale takie praktyki są naganne. Oprócz tego, że rolnik może utracić dopłaty, to mamy do czynienia z innymi konsekwencjami w postaci uwalniania małych cząstek, które mogą być szkodliwe dla zdrowia żywych istot. W szczególności autorzy niedawnych badań stwierdzili, że wysoki poziom dymu negatywnie wpływa na prędkość lotu owadów.

 

 

 

W badaniu grupa dorosłych motyli łopianowych latała w kontrolowanych środowiskach wypełnionych czystym lub zadymionym powietrzem. Naukowcy zapalili kadzidełka, które płonęły, uwalniając dym podobny do tego, jaki pozostał po tzw. „kontrolowanych” pożarach. Następnie zmierzyli zasięg, prędkość i czas lotu motyli w różnych warunkach.

 

Owady latające w zadymionym pomieszczeniu miały krótszy zasięg lotu i mniejszą prędkość, a im dłużej były narażone na dym, tym gorsze były ich osiągi. Naukowcy spekulowali, że maleńkie cząsteczki dymu osiadły na skrzydłach motyli, utrudniając im poruszanie się.

 

Zdolność motyli do latania jest ważna nie tylko dla ich przetrwania, ale także dla utrzymania stabilnego istnienia całego ekosystemu, ponieważ owady latające wolniej lub na krótszych dystansach nie mogą skutecznie migrować na nowe terytoria, a tym samym zapylać rośliny.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj