Dron sfilmował na klifie kwiat uważany za wymarły

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Pracownicy Narodowego Tropikalnego Ogrodu Botanicznego na Hawajach, używając drona, odkryli roślinę Hibiscadelphus woodii. Ostatni raz jedyny znany przedstawiciel tego gatunku był obserwowany żywy w 2009 r., a w 2016 r. został uznany za wymarły - informuje DroneDJ.

 

 

Hibiscadelphus woodii należy do rodziny Malvaceae i rośnie na stromych klifach endemicznej wyspy Kauai. Występuje tylko w regionie doliny Kalalau i dorasta do 2,5 – 5 metrów wysokości. Roślina została odkryta w 1991 roku. Nowy gatunek został opisany cztery lata później. Początkowo znaleziono grupę czterech roślin, ale później przypadkowo zniszczono trzy z nich i przetrwał tylko jeden kwiat, który był ostatnio widziany żywy w 2009 r. Dwa lata później roślina została znaleziona martwa. Zebrano z niej pyłek, ale próba krzyżowania z pokrewnym gatunkiem H. distans zawiodła i oficjalnie ogłoszono wyginięcie H. woodii w 2016 r.

 

Dolina Kalalau jest niedostępnym obszarem wyspy Kauai, więc pracownicy Narodowego Tropikalnego Ogrodu Botanicznego badają florę za pomocą multikoptera. Podczas jednego z lotów naukowcy znaleźli na jednej ze skał Hibiscadelphus woodii - fragment wideo z lotu został opublikowany na YouTube.

 

Przedstawiciele Narodowego Tropikalnego Ogrodu Botanicznego zauważają, że rodzaj Hibiscadelphus zawiera osiem gatunków, z których sześć uznano za wymarłe.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj