Jak dopasować obrożę do potrzeb naszego psa?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Każdemu psu, bez względu na rasę i wielkość, potrzebna będzie praktyczna obroża. Nie warto lekceważyć jej wyboru. Jest to kwestia równie ważna, jak wybór odpowiedniej smyczy. Od niej zależy nie tylko komfort i estetyczny wygląd psa, ale przede wszystkim jego bezpieczeństwo.

 

Obroża dla psa - przed zakupem zastanów się, do czego ma ona służyć

 

Zanim zdecydujemy się na zakup obroży dla psa, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, jakim celom ma ona służyć. Najczęściej kupowane są obroże w celu ułatwienia identyfikacji psa i zapewnienia mu bezpieczeństwa (ułatwienia kontroli nad jego zachowaniem). W sklepach dostępne są również różnego rodzaju obroże do zadań specjalnych (na przykład obroże uzdowe, kolczatki, obroże nasączone środkiem przeciw pchłom i kleszczom oraz inne).

 

Jeżeli nie wiemy, jaki model obroży dla psa kupić, a nasz pupil nie zdradza żadnych specyficznych potrzeb, na początku najlepszym rozwiązaniem będzie standardowa parciana lub skórzana. Bardzo ważne jest przy tym, by obroża była dobrze dobrana pod względem rozmiaru do wielkości naszego psa. Powinniśmy zadbać o to, by obroża nie była zbyt ciasna, gdyż taka wywoła ból i dyskomfort naszego czworonoga. Jeśli jednak obroża będzie zbyt luźna, pies bez problemu ją ściągnie - może to nastąpić np. na środku ruchliwej ulicy. Zakładając psu zbyt luźną obrożę możemy narazić go na niebezpieczeństwo.

 

 

Z jakiego materiału powinna być wykonana obroża?

Zazwyczaj dobrze sprawdzają się standardowe obroże parciane i skórzane. Warto zwracać uwagę na jakość wykonania: zbyt cienki materiał może się łatwo przedrzeć na przykład w sytuacji, gdy pies zacznie się wyrywać i ciągnąć smycz. W przypadku skórzanych obroży warto wybierać te, które wykonane są z podwójnej warstwy skóry. Zapobiegnie to rozciąganiu się obroży. Zwróćmy również uwagę na to, by zapięcie było mocne. W przypadku mniejszych psów może sprawdzić się plastikowe zapięcie. Jeżeli posiadamy większego i silniejszego psa, powinniśmy wybrać obrożę o solidnym, metalowym zapięciu.

 

Obroże uzdowe i kolczatki

Obroże uzdowe stanowią połączenie tradycyjnej obroży i kagańca. Stanowią dobre rozwiązanie dla osób, które mają problem z tym, że pies za mocno ciągnie smycz. W takim przypadku właściciele czworonogów bardzo często próbują zmusić psa do posłuszeństwa używając siły - na przykład szarpiąc lub wybierając kolczatki. Takie postępowanie najczęściej daje skutek odwrotny od oczekiwanego: zdenerwowany lub podekscytowany pies podejmuje walkę z obrożą i traci do nas zaufanie. W takiej sytuacji będzie narastać jego frustracja. Dobrą alternatywą będą obroże uzdowe, które pozwalają nauczyć psa chodzenia na smyczy bez zadawania mu bólu i powodowania dyskomfortu.

 

Kolczatki to obroże wykonane z metalu lub skóry, które posiadają wystające elementy, które wywołują dyskomfort, a czasem nawet ból, gdy pies próbuje się wyrwać. Stosowanie kolczatek wywołuje duże kontrowersje. Powinny one być wykorzystywane jako ostateczność, jedynie w przypadku szkolenia dużych, silnych, agresywnych psów, które mogą stanowić zagrożenie dla innych.

 

Postaw na obrożę wysokiej jakości

Kupując obrożę dla psa, zawsze powinniśmy wybierać starannie wykonane modele. Warto ich szukać w sklepach zoologicznych, które oferują specjalistyczne artykuły dla zwierząt. Szeroki wybór wysokiej jakości obroży możemy znaleźć na przykład tutaj: https://glonojad.pl/Obroze_dla_psow__28_98.

 

Jest to sklep internetowy, w którym klienci mogą liczyć również na profesjonalną pomoc w dobraniu odpowiednich akcesoriów dla potrzeb swoich podopiecznych.Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj