Dlaczego psy lubią wystawiać głowy przez okno samochodu

Kategorie: 

Źródło: tg

Wydaje się, że żaden pies nie może oprzeć się pokusie wystawienia pyska przez szybę samochodu. Wiatr wieje w futro, uszy trzepoczą z prędkością, a język wystaje daleko. Czy to naprawdę takie miłe? Dlaczego wszystkie psy na świecie to robią?

 

 

Każde zwierzę ma zestaw nawyków charakterystyczny tylko dla jego gatunku. Absolutnie wszystkie psy gonią za ogonami, węszą się na spacerze i przynoszą piłkę. Niestety, nie wszystkie z tych dziwacznych nawyków interesują społeczność naukową. Dlatego prawie niemożliwe jest jednoznaczne odpowiedzieć na pytanie, dlaczego psy tak bardzo lubią wystawiać głowę przez okno samochodu, ale weterynarze mają kilka założeń.

 

Jedna z teorii głosi, że dla psów jazda samochodem nie jest tak przyjemna, jak to, co jest za oknem.

 

„Psy uzyskują większą stymulację węchową, gdy ich głowy są wyjęte z samochodu. Nawet przy opuszczonych oknach zaledwie o kilka cali wydaje się, że zapewnia wystarczającą ilość powietrza, która może aktywować określone receptory i pragnienia ”- mówi Natalie Zelinski, dyrektor usług behawioralnych w Wisconsin Society.

 

Węch psów jest bardzo rozwinięty i znacznie przewyższa nasz. Nos zwierzęcia jest wyposażony w złożony labirynt 225 milionów receptorów węchowych, podczas gdy ludzie mają ich zaledwie sześć milionów. Dlatego dla psów zapachy to odrębny świat.

 

„Z głowami wychodzącymi przez okno wąchają każdą osobę na ulicy, każdy mijany kosz na śmieci, każdy skrawek trawy, restauracje i inne psy. To dla nas jak oglądanie telewizji ”- porównuje Jennifer Cattet, badaczka zachowań zwierząt i właścicielka ośrodka szkolenia psów usługowych Medical Mutts w Indianapolis w USA.

 

Chociaż zapachy są prawdopodobnie główną przyczyną tego zachowania u psów, wzrok nadal jest dla nich głównym źródłem informacji. Dlatego otwarte okno wydaje się znacznie ciekawsze niż tylne siedzenie samochodu.

 

Zelinsky zauważa, że wrażenia dotykowe są dodawane do węchu i wzroku. Wiatr wiejący nad głową psa nadyma zarówno sierść, jak i uszy, a nawet język, co jest również bardzo ciekawe dla zwierzaka. Eksperci twierdzą, że chociaż te czynniki wydają się bardzo logiczne, należy pamiętać, że wszystkie psy są bardzo różne.

 

Jeśli jedni lubią przygodę i wszystko, co nowe, inni lubią porządek i kontrolę. Cattet mówi, że to chęć monitorowania i kontrolowania sytuacji może być powodem wystawania głowy. Weterynarze zauważają, że inne zwierzęta również często wyglądają przez okno i wystawiają głowę. Nie zauważamy tego po prostu dlatego, że nie przewozimy na co dzień owiec, makaków czy bobrów naszymi samochodami.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj