Dlaczego nie można zniszczyć komarów?

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Nic dziwnego, że komary są uważane za najbardziej niebezpieczne stworzenia na naszej planecie. Przenoszą choroby i pasożyty, które rocznie zabijają co najmniej dwa miliony ludzi na całym świecie. Dlaczego więc jeszcze się ich nie pozbyliśmy? Nauka zna ponad trzy tysiące gatunków komarów należących do 38 rodzajów. Jednak większość z nich nie żywi się ludzką krwią, ale nektarem. Wyjątkowo żeńskie osobniki, tj. 6% wszystkich gatunków komarów pije ludzką krew, a tylko połowa z nich jest nosicielami pasożytów. Jednak wpływ tych kilku gatunków na ludzi jest naprawdę katastrofalny.

 

 

Komary mogą być nosicielami chorób niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi. Przenoszą bakterie chorobotwórcze, wirusy i pasożyty. Zainfekowane komary mogą bezpiecznie transportować wirusy i pasożyty od osoby do osoby. Biorą udział w przenoszeniu różnego rodzaju chorób u ponad 700 milionów ludzi rocznie, głównie w Afryce, Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej, Meksyku, Rosji i większości Azji, z milionami zgonów - co najmniej dwa miliony ludzi umiera z powodu tych chorób każdego roku, a wskaźnik zapadalności jest wielokrotnie wyższy niż oficjalnie zarejestrowany. Czy nie jest łatwiej wyłapywać i niszczyć wszystkie gatunki komarów, które przenoszą śmiertelne choroby? Okazuje się, że nie.

 

Faktem jest, że zniszczenie komarów spowoduje ogromny negatywny efekt w przyrodzie. Komary żywiące się nektarem kwiatowym odgrywają ważną rolę w zapylaniu, są pokarmem dla ptaków i nietoperzy, a ich larwami żywią się ryby i żaby. Problem polega także na tym, że nisza zajmowana przez komary nieuchronnie zostanie zajęta przez inne owady, nie mniej niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Co więcej, to komary powodują, że lasy tropikalne nie nadają się do życia dla ludzi, co chroni je przed zniszczeniem. Tak czy inaczej, całkowite zniszczenie komarów jest zadaniem prawie niemożliwym, a co najważniejsze bez znaczenia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj