Dieta roślinna może złagodzić owrzodzenia skóry w przypadku tajemniczej choroby naczyń krwionośnych

Kategorie: 

Źródło: tg

Według najnowszego badania diety oparte na roślinach mogą zmniejszyć powstawanie bolesnych pęcherzy i blizn w słabo poznanym stanie bez konwencjonalnego leczenia. Dieta roślinna może złagodzić owrzodzenia skóry w przypadku tajemniczej choroby naczyń krwionośnych.

 

 

 

Podstawowymi objawami waskulopatii żylakowatej jest pojawienie się na skórze stóp i nóg wyjątkowo bolesnych owrzodzeń o różnej wielkości, po których pozostają widoczne blizny. Choroba dotyka 1 na 100 tys. osób, głównie kobiety w wieku powyżej 30 lat, a objawy mogą utrzymywać się miesiącami, a nawet latami. Dokładna przyczyna choroby pozostaje nieznana i nie ma ogólnie przyjętego leczenia.

 

W czasopiśmie BMJ Case Reports ukazał się artykuł opisujący przypadek sześćdziesięcioletniej kobiety, u której w 2006 roku wystąpiły pierwsze objawy żylakowatości naczyniowej (rozpoznanej w 2013 roku po biopsji skóry). W 2016 roku przepisano antybiotyki w leczeniu owrzodzeń podudzia lewej nogi, podczas gdy sama pacjentka opisała owrzodzenia jako swędzące, czerwone rany o wielkości od 1 do 6 mm do ponad 10 mm.

 

Nowe rany pojawiały się co kilka tygodni i wszystko, od otarcia ubrania po drobne obrażenia, mogło je spowodować. Latem objawy były znacznie wyraźniejsze. Jednym ze sposobów zapobiegania owrzodzeniom i zmniejszania obrzęków stóp było noszenie pończoch uciskowych, ale kiedy rezygnowano z tej metody nawet na jeden dzień, to wrzodów pojawiło się jeszcze więcej.

 

Kobieta doszła do punktu, w którym była gotowa zrobić wszystko, aby złagodzić objawy, a lekarz rodzinny zalecił jej przestrzeganie diety roślinnej, która poprawia stan naczyń krwionośnych i nie ma skutków ubocznych. Dieta obejmowała warzywa, owoce, zielone sałatki, zioła, przyprawy i zboża, ale ograniczała spożycie bogatych w tłuszcz pokarmów roślinnych, takich jak awokado i kokos.

 

Zakazano również spożywania mięsa, nabiału, jajek, żywności smażonej lub przetworzonej, olejów rafinowanych. Po miesiącu tej diety pacjentka zgłosiła, że wrzody zaczęły się goić, a objawy znacznie się poprawiły. Rok później objawy całkowicie ustąpiły po raz pierwszy od 8 lat. Następnie wrzody pojawiły się ponownie dopiero po wycofaniu się kobiety z diety roślinnej, podczas gdy nowe zmiany skórne były mniej bolesne i drażniące.

 

Autorzy artykułu zwracają uwagę, że objawy waskulopatii żylakowatej mogą ustąpić samoistnie, ale ich natychmiastowy i powtarzający się powrót przy odejściu od diety roślinnej w tym przypadku wskazuje na możliwy związek między rozwojem choroby a dietą. Niektóre pokarmy, w tym te bogate w tłuszcze, sól i cukier, uszkadzają komórki śródbłonka wyściełające tętnice. Wegetarianie mają bardziej elastyczne tętnice niż ci, którzy stosują tradycyjną dietę.
 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj